Upozornění - ZMĚNA NÁZVU MUZEA

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Aktuální akce Upozornění - ZMĚNA NÁZVU MUZEA

úterý 24. března 2020

Upozornění - ZMĚNA NÁZVU MUZEA Změna názvu a zaměření příborské pobočky Muzea Novojičínska. Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře se mění na CETRAT (Centrum tradičních technologií)


Muzeum v Příboře, které tvoří nedílnou součást Muzea Novojičínska, se již několik let ve své odborné a prezentační činnosti věnuje archaickým a tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů.

V současné době společnost řeší mnoho zásadních otázek cílených na vztah člověka k přírodě a přírodním zdrojům včetně otázek spojených s udržitelným rozvojem i recyklací. Velmi důležitá je v tomto kontextu inspirace a poučení v kulturní historii. Muzeum Novojičínska se rozhodlo vzhledem k těmto skutečnostem využít dlouhodobých výzkumných i prezentačních zkušeností a přistoupilo k transformaci příborské pobočky z Muzea a pamětní síně S. Freuda Centrum tradičních technologií   - uváděné pod zkratkou CETRAT.

V dnešní době již v Příboře funguje experimentální pracoviště, na kterém jsou zkoumány a rekonstruovány tradiční, mnohdy již zcela zaniklé, výrobní postupy zpracování přírodních materiálů. Tato dílna není přístupná veřejnosti, ale výstupy jsou prezentovány prostřednictvím výstav, tematických programů a publikací. Návštěvnické veřejnosti ovšem budou následně zpřístupňovány expozice zaměřené na tradiční rukodělnou výrobu a zpracování přírodnin. Během přípravy expozice bude postupně omezeno původní vlastivědné a úzce lokální zaměření příborského muzea a celý provoz se plně přeorientuje v Centrum tradičních technologií zprostředkující poznání rukodělné výroby v mnoha kulturních souvislostech.

Foto 01 Experimentální dílna ve které probíhají rekosntrukce tradičních a archaických výrobních postupů (tato dílna není přístupna veřejnosti)

Foto 02 Výstavy zaměřené na prezentaci tradiční rukodělné výroby a výstupy z rekonstrukcí provedených v příborské experimentální dílně

Foto 03 Publikační výstupy z výzkumů a rekonstrukcí provedených v příborské experimentální dílně

Foto 04 Prostor pro připravované expozice zaměřené na archickou a tradiční rukodělnou výrobu

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

01-Experimentalni-dilna.jpg

01-Experimentalni-dilna.jpg

02-Vystavy-zamerene-na-prezentaci-rukodelne-vyroby.jpg

02-Vystavy-zamerene-na-prezentaci-rukodelne-vyroby.jpg

03-Publikacni-vystupy-z-vyzkumu.jpg

03-Publikacni-vystupy-z-vyzkumu.jpg

04-Prostor-pro-pripavovane-expozice.jpg

04-Prostor-pro-pripavovane-expozice.jpg


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)