Klobouk z kopřivového vlákna

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova Zajímavosti z dílny CETRAT Klobouk z kopřivového vlákna, 14. 4. 2021

Klobouk z kopřivového vlákna - video Centra tradičních technologií

Vlákno získané z lýka kopřivy dvoudomé mělo v minulosti velmi zajímavé využití. Vedle textilní produkce sloužilo také v omezené míře k výrobě papíru. Při experimentech s kopřivovým vláknem jsme vedle klasického ručního papíru vyzkoušeli tvůrčí potenciál kopřivové papíroviny. A tak vznikl na historické kloboučnické formě kopřivový papírový klobouk.

Použito je krátké odpadové vlákno nashromážděné při přípravě přediva. Mykacími kartáči se česáním odstraní nečistoty a vlákno se rovnoměrně nanese v silné vrstvě na formu v podobě připraveného klobouku. Pokud forma není úplně hladká a má pórovitý povrch, je dobré ji obalit například folií, aby hotovou pokrývku bylo možné snadno sundat. Následuje důkladné navlhčení, ruční uhlazení vlákna a opatrné zažehlení. Po několikadenním důkladném vyschnutí je možné klobouk opatrně sejmou s formy, přežehlit a opatřit ochranným klihovým nátěrem.

Text: Václav Michalička

Foto: Petra Vidomusová

YouTube: https://youtu.be/vLHSgW96hDE

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor

HAT MADE FROM THE NETTLE FIBRE

The fibre gained from dioecious nettle bast had a very interesting use in the past.

Besides the textile production it was also used in a limited amount for paper production. During the experiments with nettle fibre we tried besides the classical handmade paper a creative potential of nettle paper. Thus was created a nettle paper hat on a historical hatter mold.

We used a short waste fibre gathered at preparation of the yarn. By brushing with carding brushes the dirt is removed and the fibre layed equally in thick layer onto the mold in the form of prepared hat. If the mold is not completely smooth and has porous surface, it's good to wrap it for example in the foil so the ready made hat can be easily taken off. Then it's followed by moistening, manual fibre smoothing and careful ironing. After few days of thorough drying the hat is carefully taken off the mold, ironed and treated with protective bone glue coating.

Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021