Kroucené provazce z ostřice; 9. 11. 2020

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova ZAJÍMAVOSTI Z DÍLNY CETRAT Kroucené provazce z ostřice; 9. 11. 2020

KROUCENÉ PROVAZCE Z OSTŘICE

V prostoru severovýchodní Moravy a Těšínského Slezska je na základě terénního výzkumu doloženo hojné rozšíření svébytného vyplňování spár roubení kroucenými provazci. Provazce byly zhotoveny technikou stáčení pomocí jednoduchého nástroje opatřeného háčkem a klikou. Stáčely se z částečně usušené ostřice třeslicovité rostoucí v lesních porostech. Ostřice nesměla být přesušená, ale musela pro snadné kroucení zůstat přiměřeně vláčná. V provazcích použitých na roubených objektech průzkum objevil také výskyt ploníku obecného, ploníku ztenčeného, části vrby křehké, topolu černého a smrkových větviček.

Ostřice třeslicovitá byla v minulosti využívaná v čalounictví a později zejména v krizových obdobích sloužila jako levná náhrada kvalitnějšího vycpávkového materiálu. Sklízela se vyzrálá před odkvětem.

Natočeno ve spolupráci s Mgr. Janou Koudelovou, Ph.D. (Národní památkový ústav Ostrava)

Doporučená literatura: Koudelová, Jana – Michalička, Václav: Méně známé roubené stavby na území Slezska : dokumentace památek tradičního stavitelství v prostoru ostravsko-karvinského uhelného revíru, Opava 2015.

Text: Václv Michalička. 

Foto: Jana Koudelová, Petra Vidomusová, Václav Michalička

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Brwq3WDphaM&t=134s

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor/

 

 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)