Malá sonda do svícení v minulosti; 17. 4. 2020

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova Zajímavosti z dílny CETRAT Malá sonda do svícení v minulosti; 17. 4. 2020

 Malá sonda do svícení v minulosti

Dnes jsme z příborského depozitáře Muzea Novojičínska vybrali několik artefaktů spojených se svícením. Nejjedoduším způsobem bylo osvětlení místnosti pomocí louče z bukového, borového, osikového i dalšího dřeva. Jednalo se o silnou třísku, která se připravovala pomocí speciálního hoblíku. Ten při výrobě loučí tahalo za provazy i několik lidí. Tyto louče se většinou zapalovaly pomocí uhlíků z ohniště. Nejčastěji se upevňovaly do loučníků v podobě železných kleštiček, ale také bývaly pouze zastrkávány do spár mezi trámy. Loučemi se svítilo ve středoevropském prostoru naposledy v období nouze za první světové války. Hoblík ze staré příborské muzejní sbírky pochází z poloviny 19. století (1857) a je na něm ozdobně vyryto jméno FERDA.

Mnohem kvalitnější a bezpečnější osvětlení poskytovaly olejové lampy a kahany, které bývají v muzejních sbírkách poměrně hojně zastoupené. Také kratiknot (štipec) je předmět, který se vyskytuje v depozitářích mnoha muzeí velmi často. Jedná se o nůžky používané ke zkracování knotu u svíček a olejových i později petrolejových lamp. Proto jsou opatřeny krabičkou na zachycení odstřiženého kousku hořícího knotu.

Pro historickou inspiraci jsme připravili krátké video zaměřené na několik jednoduchých způsobů svícení využitelných i v současné době.

Video na našem YouTube kanálu  https://www.youtube.com/watch?v=ycQdOoHEqeg

Text: Václav Michalička

Fotografie: Petra Vidomusová 

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor/

Video: Muzeum Novojičínska (CETRAT Příbor)


 

Foto 1: Loučník, 19. století (Muzeum Novojičínska, podsbírka Historie Příbor)

Foto 2: Hoblík na louče, 1857 (Muzeum Novojičínska, podsbírka Historie Příbor)

Foto 3: Olejový kahan, 19. století (Muzeum Novojičínska, podsbírka Historie Příbor)

Foto 4: Kratiknot, 19. století (Muzeum Novojičínska, podsbírka Historie Příbor)

 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)