Nit zhotovená ze slámy; 24. 5. 2020

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova Zajímavosti z dílny CETRAT Nit zhotovená ze slámy; 24. 5. 2020

NIT ZHOTOVENÁ ZE SLÁMY

Hojně využívaným materiálem v tradiční kultuře byla sláma. Ta nacházela své uplatnění k podestýlání dobytka, drobné kousky se přimíchávaly do hmoty, z níž se dusala hliněná podlaha, slaměnými došky se pokrývaly střechy a slaměná povřísla se používala jako běžný vázací prostředek. Široké uplatnění našla zejména coby surovina k pletení. Výhodou produktů ze slámy byla jejich poměrně nízká hmotnost a snadná dostupnost.

Pro výrobu praktických předmětů se nejčastěji využívala technika spirálového vrstvení pevně kroucených pramenů slaměných stébel. Jednotlivé prameny se stahovaly lipovým lýkem, štípaným prutem, štípanými kořeny nebo i provázkem či pevnou nití. Touto technikou vznikaly ošatky, koše, uzavíratelné nádoby s víkem, včelí úly, pokrývky hlavy a mnohé další artefakty. Ovšem v několika evropských pohádkách se objevuje jeden náročný a těžko splnitelný úkol, který spočívá v upředení zlaté nitky ze slámy. Jedná se sice o neuskutečnitelný úkol, který ale má svůj reálný základ. Z dlouhé žitné slámy se opravdu v minulosti zhotovovaly velmi tenké nitě, které svým vzhledem připomínaly zlatou přízi. Z nich bylo možné vytvořit velmi pěkné krajky aplikované i na oděvy.

Pro provedený experiment uskutečněný v Centru tradičních technologií v Příboře jsme použili cepem mlácenou slámu žita trsnatého. Slaměná nit se stáčí ve vlhkém stavu, není příliš pevná, ale velmi snadno se s ní pracuje a dobře drží tvar.

Text: Václav Michalička

Foto: Petra Vidomusová

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=LpY6QJDzegg&t=4s

Facebook:http://https://www.facebook.com/cetratpribor/

 

 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)