Sandály z juky, 27. 6. 2020

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova ZAJÍMAVOSTI Z DÍLNY CETRAT Sandály z juky, 27. 6. 2020

Sandály z juky

Naše předky v středoevropském prostoru obklopovala celá řada přírodních materiálů, které dokázali jednoduchými rukodělnými technologiemi plně zužitkovat. Na některé jsme již v krátkých videích upozornili, mnohé ještě postupně představíme. Je velmi zajímavé, že v dnešní době nás obklopuje celá řada přírodnin, které přestavovaly důležitou surovinou základnu pro různé mimoevropské kultury.

Pěkným příkladem je třeba juka, která sice pochází z amerického kontinentu, ale na našem území se hojně vyskytuje. Jednalo se o rostlinu nepostradatelnou pro několik indiánských etnik. U nás je rozšířena zcela běžně v soukromých zahradách i veřejných prostorách. Původní Američané z ní, mimo jiné, využívali pevná vlákna získaná z listů, a my si ukážeme, jak lze z této snadno dostupné rostliny vyrobit tradičním indiánským způsobem praktické a pohodlné sandály. Stejně funkční jsou rovněž sandály, které jsme zhotovili spirálovou techniku ze šnůr stočených z vlákna čerstvých kopřiv.

Muzeum Novojičínska - CETRAT Příbor Sandals made from Yucca fibre and Sandals made from fresh nettle fibre 100 % Urtica dioica Center of traditional technologies (CETRAT Příbor)

Text: Václav Michalička

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=1B3OK516YUI&t=29s

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)