Využití ovčích střev v tradiční kultuře; 8.5. 2020

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova Zajímavosti z dílny CETRAT Využití ovčích střev v tradiční kultuře; 8.5. 2020

VYUŽITÍ OVČÍCH STŘEV V TRADIČNÍ KULTUŘE

Materiálem, se kterým bychom se setkali v tradiční kultuře velmi často, byla ovčí střeva. Ta našla bohaté využití především v podobě struny. Střeva se důkladně vyprala a vyšlemovala. Následně byla v syrové podobě jednoduchým způsobem stáčena. Podle požadované síly konečné struny se stáčelo v celé délce jedno střevo nebo i více střev dohromady. Po stočení se struna vypla, nechala vyschnout a následně se natřela olejem.

Využití těchto střevových strun díky jejich pevnosti a pružnosti bylo velice pestré. Tyto struny nacházely své uplatnění při pohonu jednoduchých zařízení, jako byly například šlapací soustruhy nebo také kolovraty tvořící v minulosti nezbytný inventář téměř každé domácnosti. Struny pro kolovraty připravovaly jako vítaný přivýdělek především řezníci.

Bez těchto strun z ovčích střev se také neobešla takzvaná knapská (soukenická) či kloboučnická střela. Jednalo se o vzhledově velmi specifický nástroj připomínající obří smyčec. Pomocí této střely se čistila, čechrala a rozvolňovala živočišná vlákna před následným plstěním (ovčí vlna, hovězí, králičí i zaječí srst). Vlna se rozložila na velkém stole a rozkmitaná vypnutá střela ji, tím jak na ni narážela, rozvířila. Muž, který nástroj ovládal, jednou rukou rozdrnkával strunu a rozvlákněnou vlnu odděloval na samostatnou kupku. 

Rovněž struny na lidových nástrojích byly běžně z ovčích střev.

Ve sbírkách Muzea Novojičínska se dochovala původní kloboučnická střela se silnou strunou z ovčích střev, podle které byla zhotovena a odzkoušena věrná replika.

 

Text: Václav Michalička

Foto: Petra Vidomusová

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZwWmLw8UBBk&t=1s

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor/

 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)