Historie

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm O muzeu Historie

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm najdete v centru města v historické budově z roku 1876. Stálá muzejní prezentace v podobě moderních expozic je věnována minulosti, tradici, kultuře i přírodě Frenštátska.
Počátky muzejní a vlastivědné práce ve Frenštátě pod Radhoštěm souvisely s přípravami a sběrem předmětů na pražskou Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895. Iniciátorem sběratelské činnosti byl Jiří Felix, učitel a sokolský činovník. V roce 1893 prosadil založení místního Národopisného odboru, který ve spolupráci se školami, spolky a institucemi shromáždil národopisné sbírky z Frenštátska. Ještě téhož roku odbor uspořádal výstavu v budově chlapecké školy - dnešním sídle muzea. Po účasti regionu na pražské výstavě činnost odboru končí. Jeho veškerý majetek a 80 sbírkových předmětů bylo odevzdáno městu jako základ budoucího muzea. Jiří Felix tehdy píše “Neschází tedy nic, nežli pevná vůle místní muzeum zříditi“.

V následujících letech počet sbírkových předmětů narůstal, zejména z pozůstalosti Jiřího Felixe. Přibyla také sbírka pátera Josefa Slavíčka, a to výklenkové sošky, hodiny, sbírka knoflíků, broží a spínadel a podmalby na skle.
V roce 1934 byly sbírky vystaveny na Krajinské výstavě Moravskoslezského Pobezkydí ve Frenštátě, znovu v budově dnešního muzea. Završením úsilí muzejní komise v čele se správcem sbírek Bohumírem Strnadlem - Četynou, bylo získání budovy v Horní ulici.

Zde bylo muzeum 25. prosince 1951 pod vedením ředitele Aloise Zbavitele otevřeno. Krátce nato prudce vzrostl počet sbírkových předmětů. Převažují dary spolupracovníků, příznivců a místních umělců. Muzeum také začalo vydávat svůj časopis s názvem Hlasy, ve kterém informovalo veřejnost o své činnosti a sbírkách. V roce 1965 se stalo frenštátské muzeum pobočkou Vlastivědného ústavu v Novém Jičíně - dnes Muzea Novojičínska. Budova v Horní ulici brzy muzeu nedostačovala, proto se v roce 1959 stěhuje do druhého patra frenštátské radnice, kde sídlí nepřetržitě až do roku 2002.

Své konečné sídlo našlo muzeum v důstojné budově bývalé chlapecké školy z roku 1876, kterou pro tyto účely poskytlo město Frenštát. Po náročné rekonstrukci a tvorbě expozic, financované z fondů Evropské unie a zřizovatele muzea Moravskoslezského kraje, bylo muzeum 16. června 2007 slavnostně otevřeno veřejnosti.


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)