Za symboly Velikonoc

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm O muzeu Pro školy Za symboly Velikonoc

Vynášení Mařeny. O páté postní neděli vynášela mládež Mařenu, symbol zimy a smrti. V průvodu nesli figurínu oblečenou do starých šatů, kterou hodili do potoka. V Tiché, Lichnově a Bordovicích byla Mařena spálena na poli. Tím mladí dávali najevo, že už mají dost nenáviděné zimy. Při cestě nazpátek pak přinášeli májíček – ozdobený stromek nebo větvičky, symbol života a jara. 

Květná Neděle. Vyvrcholením příprav na Velikonoce byl Svatý týden, kdy si předkové připomínali smrt a umučení Ježíše Krista. Svatý týden začínal Květnou nedělí, kdy si lidé připomínali Ježíšův slavný vjezd do Jeruzaléma, při kterém ho lidé vítali s palmovými ratolestmi. U nás palmy nahradily jívové větvičky – kočičky, které kněz v kostele požehnal. Lidé si pak odnášeli požehnané ratolesti domů a tam je dávali za kříž, za svaté obrázky nebo na jiné čestné místo, aby chránily dům před ohněm a živelnými pohromami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zelený čtvrtek. Tento den se při bohoslužbě odmlčely zvony, „odletěly do Říma“ (jak se říkalo), aby se znovu rozezvučely večer na Bílou sobotu. Ale úplné ticho nebylo. Kluci obcházeli po obci s řehtačkami a hrkáči a rachotem zaháněli zlé síly. V některých domácnostech se peklo zvláštní pečivo – jidáši. Připomínalo tak nedobrého Ježíšova učedníka Jidáše, který svého mistra zradil. 

Velký pátek. Byl den tichosti a usebrání, kdy si všichni připomínali Ježíšovu smrt na kříži. Dívky brzy zrána přicházely k potoku se umýt a věřily, že si tak zajistí na následující období zdraví a svěžest. 

Bílá sobota. Byl to čas bezprostředních příprav na blížící se Velikonoce. Dívky zdobily vajíčka. Ukázky různého zdobení uvidíte na videu. V našem kraji proslula zdobením kraslic paní Johana Špačková z Lichnova.

Velikonoce. Žádné neštěstí netrvá věčně. A tak smutek Velkého pátku brzy vystřídala radost Velikonoční neděle, kdy se připomínalo Ježíšovo zmrtvýchvstání. V kostele se opět rozezněly varhany a „vrátily se zvony z Říma“. Na Velikonoční pondělí pak chodili kluci za děvčaty s pomlázkou, šlehali je jalovcem nebo „tatarem“ a polévali vodou, aby byla po celý rok zdravá. Každý správný „kupač“ si pomlázku vyrobil sám. Jak se takový tatar plete, vám ukáže video. 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)