Expozice I: Paměť města

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice I: Paměť města

Nejstarší historii města je věnována úvodní expozice Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Slovanští předkové prošli Moravskou branou okolo 6. století, avšak první známky osídlení se datují až do 3. tisíciletí před naším letopočtem. První záznam o samotné existenci Frenštátu je písemně zmíněn v listině o vysazení rychty v blízkých Závišicích z roku 1382. Město založené asi koncem 13. století pány z Hückeswagenu a Příbora bylo součástí šostýnského panství.

Za husitské revoluce byl hrad Šostýn dobyt a poté připojen k biskupskému panství Hukvaldy. V patnáctém století stál v čele města vrchnostenský úředník fojt či rychtář, který vedl městskou radu a předsedal městskému soudu. Město se řídilo tzv. hlubčickým právem podle privilegia Jana Čapka ze Sán, pána na Hukvaldech v roce 1445. Po husitských válkách se k Frenštátu připojily okolní zaniklé vesnice Nový Lichnov, Gremhov a Butnářov, které sloužily jako paseky, a k městské rychtě a faře se přidružily vesnice Lichnov, Kopřivnice, Drnholec, Vlčovice a polovina Závišic. Od konce 15. století se začali usazovat na hukvaldském panství Valaši, kteří chovem ovcí zužitkovávali vysokohorské pastviny a louky, kde vyráběli sýry, brynzu a další mléčné výrobky.

Proces pasekářství byl na čas pozastaven třicetiletou válkou, během níž byl Frenštát v roce 1626 vypálen generálem Mansfeldem. Postavení městečka se začalo zlepšovat ve 2. polovině 16. století, kdy Frenštát získal privilegium olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského, který rozšířil práva Frenštátu o právo vykoupení rychty a zřízení radnice, a konání čtyř výročních trhů. Toto století Frenštát rovněž proslavilo jako středisko tkalcovství, soukenictví, železářství (s hamrem od roku 1556) a sklářství (v blízkých Kunčicích pod Ondřejníkem). Mezi nejvýznamnější dochované památky ve Frenštátě patří farní kostel sv. Martina a kostel sv. Jana Křtitele. Náměstí zdobí barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, sloup Panny Marie a pseudobarokní socha římského boha Neptuna z roku 1840.

V expozici je možné zhlédnout vzácné exponáty jako cechovní cínové nádobí, prapory, truhlice, korouhve, nábytek, hodiny, barokní obrazy a plastiky nebo památky na pasekářskou a valašskou kolonizaci.


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)