Expozice II: Jitřenka východu

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice II: Jitřenka východu

Ve 2. polovině 19. století byl Frenštát nevelké podhorské městečko. Hospodářský život města vycházel především ze zemědělství, řemeslné výroby a rozvoje textilního, barvířského a později i pletařského průmyslu. Tento rozvoj byl však poznamenán opakujícími se hospodářskými krizemi, neúrodou a živelnými pohromami. Následný hlad a bída vedou k nepokojům a vystěhovalectví.

Město i jeho historické jádro se mění do dnešní podoby, je postavena radnice, textilní továrny a jiné významné objekty. V tomto období se také budují mosty, komunikace a železniční trať s nádražím. Blízké Horečky s hostincem Vlčinou se stávají oblíbeným výletním místem. Na Pustevnách vyrůstají turistické útulny a na Radhošti Cyrilometodějská kaple. Ve městě je obecná a měšťanská škola, odborná škola tkalcovská, průmyslová i mateřská škola. Na radnici úřaduje česká státní správa. Snahy o národní uvědomění našly ve Frenštátě odezvu na půdě spolku Občanská beseda, v jejímž vlasteneckém a kulturním prostředí vzniklo dalších asi 20 spolků, což byl na malé městečko úctyhodný počet. Patří mezi ně Jednota divadelních ochotníků, Společenská knižnice, Národopisný odbor, Sbor dobrovolných hasičů, Pohorská jednota Radhošť, Okrašlovací spolek nebo Matice Radhošťská. Tyto a další spolky předurčovaly společenský a kulturní život města a jsou s nimi spojeny osobnosti jako Valentin Kostelník, Edvard Parma nebo Jiří Felix.

Muzejní expozice nabízí množství dobových fotografií a dokumentů, doplněných prapory spolků a sdružení. Návštěvníci si mohou prohlédnout soubor měšťanské jídelny s křišťálovým lustrem z domácnosti Bohušky Křenkové (vnučky osvíceného politika a vlastence V. Kostelníka) z domu č. 20 na frenštátském náměstí. Rodina zde hostila celou řadu celebrit, např. F. Palackého, F. L. Riegra nebo F. X. Šaldu. K vzácným dochovaným památkám patří vystavený oděv a oděvní doplňky jako např. dámská pelerínka nebo plesové hedvábné šaty z období biedermeieru. Další části expozice jsou věnované frenštátskému školství nebo hasičskému sboru. Atraktivním exponátem je sbírka knoflíků, broží a spínadel faráře a sběratele P. Josefa Slavíčka.


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)