Muzeum Šipka Štramberk

Hlavní stránka Muzeum ve Štramberku Aktuální akce Muzeum Šipka Štramberk

čtvrtek 11. února 2021

Muzeum Šipka Štramberk Muzeum Šipka Štramberk
Muzeum otevřeno od 1.6.2020
Projekt je financován z prostředků Evropské unie a Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, kofinancován prostřednictvím Moravskoslezského kraje.


Muzeum Novojičínska, p.o. MSK se potýkalo s problémy vlastní pobočky v oblíbené turistické destinaci města Štramberka, nevyhovujících/havarijních depozitářů, nedostatečným technickým a technologickým zázemím pro sbírkové fondy, nevhodnými technicko-kapacitními prostory pro prezentaci sbírkových předmětů široké veřejnosti. K daným podsbírkám neexistovalo kvalitní a bezpečné zázemí pro návštěvníky, nebyly tedy přístupné a už vůbec ne pro osoby se ztíženou formou orientace.  Projekt Muzeum Šipka tedy zpřístupnil 3 podsbírky, které jsou umístěny v nové expozici . Vznikla tak atraktivita pro návštěvníka, věnovaná významnosti a exkluzivitě lokality Štramberka, která povede ke zvýšení zájmu ze strany návštěvníků, kterým se tak rozšíří možnost vyžití. Součástí expozice bude také speciálně upravená expozice pro nevidomé. Inovativnost a výjimečnost expozice spočívá ve způsobu prezentace sbírek, v jedinečnosti navržené expozice a její úzké vazbě na území. 

Stavba je umístěna na svažitém pozemku parcely p. č. 987 ve Štramberku, v bezprostřední blízkosti náměstí. Realizace projektu byla navržena jako návazný krok po plánované a připravované stavební rekonstrukci, přičemž dokumentace připravované stavební rekonstrukce bude před realizací upravena na základě podkladů a návrhů zpracovaných v rámci tohoto projektu, tak, aby byly oba návazné kroky v souladu. Projekt Muzeum Šipka koncepčně vychází z přírodního a historických bohatství a souvislostí území Štramberku, konkrétně zejména lokalit Kotouč a jeskyně Šipka, reaguje na dispozičních možností daného místa a limity stavby. Projekt řeší vybudování nové stálé expozice, v rámci které budou zpřístupněny 3 podsbírky Muzea Novojičínska, p.o. 1. podsbírka archeologie; 2. geologie, mineralogie, paleontologie; a 3. historie Příbor.

Projekt je jednoetapový, řeší přípravu a realizaci expozice Muzeum Šipka.  V přípravné fázi bylo zpracováno libreto - scénický námět expozice. Na základě libreta byla vytvořena projektová dokumentace a rozpočet expozice (rok 2015), na základě které bude vybírán zhotovitel expozice. Součástí projektu není stavba. Jde pouze o dodávku expozic a z pohledu stavebních příprav bude realizována elektroinstalace. Celý objekt bude stavebně upraven před zahájením předkládaného projektu a připraven tak pro vybudování expozice samotné (není předmětem předkládaného projektu). Realizace stavebních úprav je realizována z rozpočtu Muzea Novovojičínska, p.o. a bude dokončena v pol. roku 2017. V rámci investice samotné  Dojde k vybudování expozice Muzeum Šipka ve Štramberku, ve které budou nově zpřístupněny 3 podsbírky : 1. archeologie; 2. geologie, mineralogie, paleontologie; a 3. historie Příbor. Expozice v 1. NP - jeskyně a další expoziční náplň, jsou zde prezentovány podsbírky ve vitrínách, doplněné infografikou, novou elektroinstalací, audiovizuální technikou - multimedii. Expozice byla dále doplněna nábytkem. 
Ve výstavním a přednáškovém sále v 2. NP ? budou instalovány vitríny a multimédia včetně nutných elektrorozvodů. Sál byl doplněn nábytkem.
Exteriér - zahrada je prezentací paleontologie.

Aktuální otevírací doba: úterý až neděle + státní svátky, od 9:00 do 17:00 (polední přestávka 12:00 – 13:00)

Web: Muzeum Šipka Štramberk

Facebook: Muzeum Šipka Štramberk

Webové odkazy o otevření pobočky:

OBRAZEM: Nové muzeum ve Štramberku připomíná slavný objev - Moravskoslezský deník (denik.cz)

Ve Štramberku vzniklo nové Muzeum Šipka - eProgram.cz | Časopis Program

Muzeum Novojičínska otevřelo ve Štramberku pobočku - Muzeum Šipka - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Rekonstruované muzeum ve Štramberku zve k návštěvě repliky slavné jeskyně Šipka | Celý MS kraj | Zprávy | POLAR TV

Muzeum Šipka představuje okolí Štramberku — Události v regionech (Ostrava) — iVysílání — Česká televize (ceskatelevize.cz)

KULTURA MSK 20_23_01 Muzeum Šipka ve Štramberku zve na cestu do pravěku on Vimeo

Epizoda Dobré odpoledne - Nové Muzeum Šipka ve Štramberku představuje jeskyni i vrch Kotouč podcastu Ostrava - Audioknihy ke stažení (audiolibrix.com)

Nové Muzeum Šipka ve Štramberku představuje jeskyni i vrch Kotouč | Ostrava (rozhlas.cz)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/321291310020033/

 

Odkaz na live stream slavnostního otevření muzea:

https://fb.watch/2RaN3J0s3G/

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)