Obuv zhotovená vázáním na formě ze soukenných či filcových pásků

Prostředí lidové kultury dokázalo velmi dobře využívat zbytkový či odpadový materiál a pracovat účelně s principy recyklace. Dokladem tohoto přístupu je například svébytná obuv zhotovovaná v minulosti technikou vázání ze soukenných či filcových pásků. Soukenné pásky se získávaly rozstříháním starých již nenošených kabátů a filcové z odpadových okrajků vznikajících pří výrobě plstěných klobouků.

Obuv zhotovená vázáním na formě ze soukenných či filcových pásků

Výroba z okrajků střech klobouků byla rozšířena zejména v okolí velkých kloboučnických provozoven. Zhotovováním se zabývali lidé především z chudších vrstev a to za použití pouze několika málo nástrojů.

Tato výroba v dnešní době již zanikla a na příborské pobočce Muzea Novojičínska (CETRAT Příbor) byla provedena rekonstrukce několika technologických postupů vázání papučí na formě používaných zejména v oblasti severovýchodní Moravy.

Z kruhu okrajku se odstřihly dlouhé proužky. Na kopyto se natáhla osnova, kdy výrobci využívali několik základních způsobů provedení. Fixace prováděli pomocí hřebíčků. Jednotlivé proužky se k sobě přišívaly, tak aby šev případně netlačil na noze. Po natažení osnovy následovalo zaplétání. Proužky se proplétaly osnovou a tak vznikal charakteristický kostkovaný vzor. Proplétání bylo velice namáhavé. Výrobci si pomáhali při podebírání osnovních proužků vhodným, nejlépe kovovým, nástrojem. Prostřídáváním barevných proužků vznikaly skutečně pestré kombinace. Papuče ze staršího období byly laděny do tmavších barev. Lemování se provádělo kožešinou i kusem látky.

Papuče se mohly doplnit také vložkou z tuhého papíru s našitým režným plátnem. Na chodidle bývaly většinou zpevňovány dvojitým průpletem. Také se opatřovaly různými typy textilních i kožených podrážek. Vyšší kotníkové papuče bývaly vyplněny podšívkou (takzvaným futrem). Tou se obalilo kopyto ještě před natažením osnovy a samotným proplétáním. Podšívku tvořily  různé typů tkanin vyplněné ovčí vlnou i husím peřím. Také se na podšívku často upotřebily staré svetry.

https://www.youtube.com/watch?v=5nmvY3PFvXE

Autor textu: Václav Michalička
Foto: Petra Vidomusová
Výrobky: CETRAT Příbor


Fotoalbum