Archeologie je dobrodružstvím, které však už dnes nespočívá pouze v honbě za poklady a sběratelství atraktivních předmětů. Klade důraz na sledování souvislostí archeologických situací a nálezů, díky nimž může vyprávět poutavé příběhy z minulosti. Archeologie je vědní obor, který zkoumá život lidstva od jeho nejstarších počátků až do současnosti. Nestuduje dinosaury nebo zkameněliny. Čím se tedy archeologové zabývají? A mohou si kopat, kde se jim zlíbí?
Děti se stanou na chvíli archeology a seznámí se s jejich prací. Dozví se, proč a jak probíhá archeologický výzkum, co všechno lze v zemi najít a co se děje s nalezenými předměty. Poznají zajímavé nálezy z Kotouče, vyzkouší si kresebnou dokumentaci nálezů a jejich rekonstrukci.
Děti budou mít možnost vyrobit si hliněný předmět podle unikátního pravěkého nálezu z Kotouče, a odnést si jej domů nebo nám jej zanechat v naší jeskyni ve smyslu přání k přírodním bohům, jako to na některých místech dělávali naši předkové.
Délka programu
90 minut
Cílová skupina
2. stupeň ZŠ
Místo začátku a konce programu
Program začíná a končí v Muzeum Šipka Štramberk, Zauličí 456, 742 66 Štramberk
Cena programu
40 Kč/dítě
Pedagogický doprovod zdarma
Cíle programu
Program žáky vede ke kladnému vztahu a probuzení zájmu o archeologii a historii a uvědomění si jejich významu pro současnou společnost.
Počet účastníků
školní třída (maximálně 30 dětí)
Žák/dítě
- dokáže seřadit a pojmenovat jednotlivá základní archeologická období
- pozná rozdíl mezi jednotlivými artefakty a dokáže určit, z jakého jsou materiálu a do jakého archeologického období patří
- naučí se základy archeologické kresebné dokumentace
- vyrobí si hliněný předmět