V rámci akce "Černá řemesla na hradě" proběhly ve Štramberku na Trúbě už tři experimentální tavby bronzu, které provedly nadšenci z Národního geoparku Podbeskydí a Muzea Novojičínska. Jak taková tavba probíhá, vypadá a co je k ní potřeba se dozvíte níže z naší krátké fotoreportáže.

Jednoduché pece na tavbu bronzu.

Oproti železu toho na rozpuštění bronzu moc nepotřebujete. Stačí někdo, kdo ví jak na to, hlína na pec, dřevěné uhlí, dva měchy a trocha pohybu rukama při dmýchání.

Nahřívání keramických forem.

Tekutý bronz se naleje do předehřátých forem.

Bronz ve formě na kraji pece chládne, aby to pro něj nebyl úplný šok.

Po vychladnutí opatrně rozbijete formu.

Poté zalijete železnou čepel do bronzového jílce. Jedná se o dýku typu Gamów s bronzovou prolamovanou rukojetí a železnou čepelí ze starší doby železné, která byla nalezena ve Štramberku na Kotouči. Do muzea byla darovaná A. Kolářem v roce 1965. Dýka paří do thrácko-kimerského horizontu, jedná se o vlivy z černohorského (stepního) a novočerkaského (kavkazského) prostředí.

Porovnání v Muzeu Šipka.

Další odlité předměty.

Zde je sluneční symbol ve všech fázích výroby pohromadě.

Jeden z negativních výsledků - forma praskla ještě před vypálením.

Zde bylo v tyglíku málo bronzu.

Mgr. Radka Knápek

Fotografie: Mgr. Radka Knápek, Ing. Dalibor Kvita (Národní geopark Podbeskydí)