Preventivní programy BESIPu v Muzeu nákladních automobilů Tatra

Měsíc duben bývá tradičně označován jako měsíc bezpečnosti. Na našich silnicích bývá v těchto dnech obvykle k vidění více policistů, kteří dbají na bezpečnost všech účastníků silničního provozu a na dodržování pravidel.

S příchodem jara a pěkného počasí vyráží na cesty cyklisté, koloběžkáři a motocyklisté, ale také řidiči, kteří v průběhu zimy vyjíždějí jen mimořádně. Provoz se tedy zvyšuje a dochází k složitějším dopravním situacím.

Děti bývají nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu, a to především v období jarních a letních prázdnin.

Muzeum nákladních automobilů Tatra uspořádalo společně se společností BESIP sérii preventivních a vzdělávacích pořadů pro žáky místních základních škol. V pondělí 4. a 11. dubna přednášky v muzeu navštívilo celkem 169 dětí, které se v průběhu hodinu a půl trvajícího programu dozvěděly, jak by se měly chovat na cestách a ve městech nejenom jako chodci, ale také jako cyklisté či koloběžkáři. Děti se dozvěděly, jak správně přecházet silnici a kdy je nutné použít přechod pro chodce. Byly seznámeny s významem nejdůležitějších a nejčastějších dopravních značek, s povinností nosit cyklistickou přilbu a správným způsobem jejího nasazení, s povinnou výbavou kola. Instruktážní videa přiblížila pojem „snížená viditelnost“ - na jak velkou vzdálenost jsou děti jako účastníci silničního provozu vidět ve tmě či dešti ve světlém nebo tmavém oblečení. Každý dětský účastník programu byl po vyplnění krátkého a zábavného testu odměněn praktickou odměnou – reflexní nálepkou nebo jiným reflexním prvkem.