VÁNOČNÍ PROVOZNÍ DOBA

Muzeum nákladních automobilů Tatra bude týden před Vánoci uzavřeno pro běžnou návštěvu, pouze od úterý do čtvrtku bude muzeum otevřeno v 17.00 hodin pro komentované prohlídky s kurátory muzea, resp. ve čtvrtek v 16.00 hodin pro komentovanou prohlídku pro rodiny s dětmi s edukátorkou Lucii Kazlepkovou.

Jediný letištní speciál Tatra 111 na světě: Nový přírůstek do Muzea nákladních automobilů Tatra?

Do Tatry se vrátila další, tentokrát však velmi vzácná, tatrovka. T 111 letištní speciál zůstal již posledním na světě. Tatře ho nabídl pan Milan Horka, který ho získal ze Stockholmu. Pro letiště ve Švédsku bylo v polovině minulého století vyrobeno sedm kusů. Zůstal již pouze tento a jeho životní kruh se uzavřel návratem do svého rodiště.

Další unikátní přírůstek do sbírky Tatry

TATRA TRUCKS a.s. a její čeští majitelé stále pokračují v rozšiřování sbírky historických vozidel Tatra. Posledním přírůstkem je unikátní Tatra 111 s hasičskou nástavbou, která byla pořízena od velkého fanouška (a uživatele) značky Tatra, pana Milana Horky, z Dobříče u Prahy.

Výstava VIZE A LIMITY průmyslového designera Jiřího Španihela

Muzeum nákladních automobilů Tatra propůjčilo své prostory výstavě VIZE A LIMITY, která prezentuje celoživotní tvorbu akademického sochaře a průmyslového designera Jiřího Španihela. Výstava zrcadlí umělcovo působení v Tatře nejen na postu hlavního designera, ale také etapu jeho tvorby ve svém soukromém studiu Descent s.r.o. Celá výstava potrvá do konce letošního roku a je rozdělena do dvou částí – jednu zhlédnete v MNAT, druhá se nachází v Technickém muzeu Tatra. Ještě před vernisáži, která se konala 4. června 2022 a odstartovala samotnou výstavu, jsme měli příležitost trochu si s Jiřím Španihelem popovídat

Preventivní programy BESIPu v Muzeu nákladních automobilů Tatra

Muzeum nákladních automobilů Tatra uspořádalo společně se společností BESIP sérii preventivních a vzdělávacích pořadů pro žáky místních základních škol. V pondělí 4. a 11. dubna přednášky v muzeu navštívilo celkem 169 dětí, které se v průběhu hodinu a půl trvajícího programu dozvěděly, jak by se měly chovat na cestách a ve městech nejenom jako chodci, ale také jako cyklisté či koloběžkáři.

TATRA 111

V roce 2022 oslaví 80. výročí jeden z nejslavnějších nákladních automobilů z produkte kopřivnické automobilky Tatra 111.   Jen málo typů, které se v Kopřivnici zrodily byly pro výrobu a historii podniku tak zlomové, jak tento. Výkonem, schopnostmi i podílem odvedené práce se Tatra 111 nesmazatelně zapsala do historie průmyslové výroby v Československu.

Model Tatra 815 GTC - nový přírustek do expozice MNAT

V Muzeu nákladních automobilů Tatra nám přibyl nový exponát. Plastový model Tatry 815 GTC, který nám zapůjčil fanoušek značky Tatra a autor v jedné osobě – Marek Kassa ze slovenských Nových Zámků. Se svými 80 centimetry na délku je největším modelem, který v muzeu můžete spatřit. Přijďte porovnat originál s precizní prací modeláře. Překvapí vás, že rozdíl nenajdete téměř žádný, kromě velikosti.

Večer věnovaný Karlu Lopraisovi aneb Karel Loprais – co o něm (ne)víte?

V pátek 4. března 2022 se v podvečer konalo v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici příjemné setkání rodinných příslušníků, přátel a fanoušků Karla Lopraise. Jak sám název akce  „Karel Loprais – co o něm (ne)víte“ napovídá, hlavně se na tuto dakarskou legendu vzpomínalo a návštěvníci se mohli dozvědět mnoho zajímavých střípků z jeho života.

„Monsieur Dakar“ Karel Loprais

Rozhovor vedla Kateřina Mokryšová Karel Loprais je neodmyslitelně a navždy spojen s nejtěžším dálkovým závodem Rallye Dakar, kterého se jako pilot závodního vozu značky Tatra zúčastnil celkem devatenáctkrát a je jeho šestinásobným vítězem. K závodění se dostal díky práci v kopřivnické automobilce, kde se postupně z pozice montéra vypracoval na zkušebního řidiče. V roce 2007 získal Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu. Karel Loprais je držitelem titulu Sportovec dvacetiletí Moravskoslezského kraje a také držitelem českého státního vyznamenání – medaile Za zásluhy.