Restaurování motocyklů ze sbírky pana Rybičky

Po více než ročním restaurování byl dnes do Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici dovezen historický motocykl Indian Scout 37, patřící do skupiny strojů, darovaných Moravskoslezskému kraji v roce 2015 akademickým sochařem a milovníkem techniky Miroslavem Rybičkou.

Restaurování motocyklů ze sbírky pana Rybičky

Motocykl prošel proměnou v restaurátorské dílně Vysoké školy báňské v Ostravě, v současnosti jediném pracovišti, které dostalo mandát provádět renovace motocyklů z Rybičkovy sbírky, jejíž dlouhodobá výstava probíhá v prostorách muzea kopřivnických náklaďáků. Celá sbírka je pod správou muzea Novojičínska, pod kterou muzeum patří. Restaurování pod vedením Lukáše Kudrny z VŠB trvala více než rok a za tu dobu prošel motocykl neuvěřitelnou proměnou. Zachovat stav vozidla v co nejpůvodnější podobě a zároveň ho dostat do stavu pojízdného je hlavním úkolem této vysoce specializované dílny. Jedná se již o třetí motocykl v řadě a výsledek je velmi zdařily. V minulosti byly podobným způsobem opraveny motocykly JAWA 250 r. v. 1939 a JAWA 350 SV z roku 1934, obojí se stějným důrazem na původnost stroje jako u Indiána. Po umístění byl restaurátorům předán motocykl ČZ 150 C z roku 1950, na kterém bude dílna VŠB ve své činnosti v rámci spolupráce s MNAT pokračovat.

Radim Zátopek
Správce sbírky