Preventivní programy BESIP pro děti i dospělé

Duben bývá již tradičně označován jako měsíc bezpečnosti. V Muzeu nákladních automobilů Tatra již třetím rokem připravujeme ve spolupráci s organizací BESIP zábavné a zároveň naučné preventivní programy pro žáky základních škol. BESIP je samostatné oddělení Ministerstva dopravy České republiky a hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu. V letošním roce se programů v kinosále muzea zúčastnilo na 200 dětí prvního stupně kopřivnických základních škol.

Preventivní programy BESIP pro děti i dospělé

V průběhu vzdělávacího programu se pomocí instruktážních videí i následného povídání odborníka školáci dozvěděli, jak se správně, a hlavně bezpečně, chovat v silničním provozu nejen jako chodec, ale také jako cyklista či koloběžkář. Právě děti totiž patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a nejkritičtější bývá období nyní probíhajících jarních měsíců a blížících se letních prázdnin.

Hlavním tématem bylo bezpečné chování dětí jako chodců, především správné užívání přechodů pro chodce a přecházení komunikací. Děti jsou zranitelné nejen jako chodci, ale také jako cyklisté, zvláštní pozornost byla tedy věnována právě této oblasti – co všechno patří k povinné výbavě cyklisty, kdy a proč je nutné nosit helmu. Také jak se správně a viditelně na kolo obléct nebo jaký je rozdíl mezi cyklopruhem, cyklostezkou a cyklopiktokoridorem. Děti si zopakovaly nejdůležitější a nejčastěji používané dopravní značky, které mohou v provozu vidět. Stále častěji jsou ve městech i mimo ně používány elektrokoloběžky, málokdo již ale ví, co všechno patří k jejich povinnému vybavení a jaké jsou podmínky pro jejich bezpečné užívání.

Děti se v průběhu celého programu aktivně zapojovaly, rády se podělily o své zážitky a osobní zkušenosti. Na závěr více než hodinu trvajícího programu plného povídání i instruktážních videí všechny děti absolvovaly malý zábavný test – pro nejmenší školáky byla připravena jednodušší varianta, ty starší již čekaly náročnější otázky. Za vyplnění testů dostaly všechny děti pěknou a praktickou odměnu – reflexní prvky na batoh nebo aktovku a nálepky na kolo nebo přilbu.

V letošním roce jsme připravili ve spolupráci s organizací BESIP také přednášku pro dospělé. Vzdělávací program pro řidiče i ostatní účastníky silničního provozu „Body, které nechceš!“ se věnoval především novému bodovému systému a dalším novinkám platným od ledna 2024. Právě od ledna nastaly v silničním zákoně mnohé změny – doklady mohou řidiči nechat doma a o stavu svého bodového konta se mohou snadno a rychle informovat prostřednictvím emailu nebo SMS.

Bodový systém představuje účinný a osvědčený preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. V České republice je nastaven jako velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. A právě nový bodový systém je přehledný, stejně tak ale přísněji postihuje závažné nebo nebezpečné přestupky.

S organizací BESIP spolupracujeme dlouhodobě již od otevření našeho muzea v listopadu 2021. BESIP  přislíbil účast na naší chystané akci Fajne léto – „Hrátky s tátou a tatrou“, která proběhne u příležitosti Dne otců v neděli 16. června odpoledne u našeho muzea.

Fotoalbum