Preventivní program BESIPu v muzeu

Dvě dubnová pondělí byla v Muzeu nákladních automobilů Tatra věnována dětem a jejich bezpečnosti v dopravě. V rámci „dubna měsíce bezpečnosti“ proběhl v prostorách muzea preventivní program ve spolupráci se společností BESIP a byl určený těm nejmenším školákům.

Preventivní program BESIPu v muzeu

Duben je již tradičně věnován bezpečnosti v silničním provozu, na našich silnicích bývá obvykle k vidění více policistů, dohlížejících na dodržování dopravních předpisů a bezpečnost všech. Provoz se obvykle s příchodem jara zvyšuje, na cesty vyrážejí cyklisté a motorkáři, ale také řidiči motorových vozidel, kteří v zimě vyjíždějí jen výjimečně.

Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, a to jako chodci i cyklisté, ale také třeba jako bruslaři na in-line bruslích nebo koloběžkáři. Nejkritičtější bývá období jarních měsíců a letních prázdnin.

V průběhu vzdělávacího programu BESIPu v našem muzeu se ze zajímavého povídání odborníka i za pomoci instruktážních videí školáci dozvěděli, jak se bezpečně chovat v silničním provozu, kdy a jak používat přechody pro chodce a zopakovali si ty nejdůležitější dopravní značky. Seznámili se s povinností nosit cyklistickou přilbu, a to jak na kole, tak na koloběžce nebo in-line bruslích, a především se správným způsobem jejího nasazení.  Děti slyšely, co všechno patří do povinné výbavy kol a jaké ochranné pomůcky by měli pravidelně používat, kdy využívat cyklostezku, ale také třeba jaký je rozdíl mezi cyklopruhem a cyklopiktokoridorem.

Děti se v průběhu celé akce mohly do diskuse aktivně zapojit a podělit se o své zážitky i zkušenosti. Na závěr hodinu a půl trvajícího programu všechny děti absolvovaly malý zábavný test a za jeho vyplnění dostaly pěknou a praktickou odměnu – reflexní prvky na batoh nebo aktovku a nálepky na kolo nebo přilbu.

Preventivní program se konal i v loňském roce, letos do muzea zavítalo více než 120 dětí z prvního stupně Základní školy Milady Horákové v Kopřivnici a z družiny ze Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici.


Fotoalbum