Velký průvodce Muzeem nákladních automobilů Tatra
Příběh této knihy vznikal souběžně se vznikem nové expozice nákladních automobilů Tatra. Radomír Smolka, člen představenstva Tatra Trucks zodpovědný za výzkum a vývoj, začal sepisovat materiál, ze kterého se měly čerpat informace pro jednotlivé exponáty a informační plachty. Již tehdy byla publikace rozčleněna na 14 okruhů (jako celá expozice), které postupně provází návštěvníka muzeem a zároveň celou historií výroby nákladních automobilů Tatra. Plus 15. část věnovaná historii vzniku sbírky a muzea v Kopřivnici.
„Je cílená výhradně na historii výroby užitkových a nákladních vozidel, protože mám pocit, že náklaďáky byly vždycky tak trochu opomíjené, protože osobáky jsou přeci jen trochu více sexy… Při hledání archivních materiálů a toho, co někteří možná tvrdí, že objevujeme objevené, jsme ale zjistili, že čím více toho víme, tím toho nevíme skoro nic.“ Mimo jiné I těmito slovy představil svou knihu autor, Radomír Smolka.
Kmotrem Vladimír Kratina, pan Drtikol
Jako kmotra oslovili autoři celého projektu koho jiného než herce Vladimíra Kratinu. Pan Drtikol se velice rád tohoto úkolu zhostil a při svém slavnostním proslovu neopomenul zavzpomínat na film Prázdniny pro psa. Při natáčen ještě nebyl vlastníkem řidičského průkazu, ale jako pan Drtikol se nebojácně posadil za volant Tatry 813. A ídky tomu tak získala krásnou přezdívku.
A ke svým dávným zážitkům s tatrovkou si může připsat pan Kratina hned další. Před samotným křtem se nepovedlo odemknout oranžový náklaďák, aby se mohl zase jednou herec posadit za volant Drtikolky. Zaseknutý zámek se sice v tu chvíli nepodařilo překonat, nicméně se do kabiny sklápěčky nakonec posadil a vznikly pěkné snímky.
Symbolických 550 stran
Kniha, jako je tahle, by mohla mít stovky stran a stále by se našlo něco, co v ní snad ještě někomu bude chybět. Důkazem je sám pan autor. Dokázal by psát a psát a doplňovat nové a nové informace… Kdo tedy stanovil tu pomyslnou hranici délky knihy? Když bylo nejhůř, blížil se deadline vydání knihy a počet stran se stále navyšoval, vstoupil do hry Ondřej Skácel. Takto to vypráví Zdeněk Miček. Na jeho telefonický dotaz (a volání o pomoc), kolik že by mohla mít kniha stran, po chvilce ticha padl rozsudek. 550. Proč pana Skácela napadlo právě takové číslo? Protože na 550 otáček běží při volnoběhu motor T2-928, který je srdcem slavné Tatry 148. Aby došlo ke spokojenosti na obou stranách, v knize naleznete dalších 14 transparentních listů, jak je známe třeba z fotoalb, které prezentují typologii výrobků automobilového oddělení.
Nová kniha také symbolicky uzavírá pomyslný kruh celého projektu – od vývoje přes realizaci muzea až po dokončení renovace téměř všech exponátů Hlachovy sbírky a jejich konečné umístění v prostorách expozice. Tím rozhodně ale nekončí proces získávání a renovací dalších kousků vyrobených v kopřivnické Tatře.
Poslední symbolikou bychom mohli vnímat i barevnost knihy. Publikací provází oranžový odstín PANTONE barvy, přesně dle barvy RAL slavné Drtikolky. Prvních 100 výtisků knihy z celkového nákladu 1500 kusů je chráněno v oranžovém obale, který symbolizuje box, v němž byla kniha pokřtěna. Pro první výtisk, který byl věnovaný Muzeu nákladních automobilů Tatra, byl zhotoven unikátní kovový box v téže oranžové barvě a jeho provedení připomíná karoserii již zmiňované Drtikolky. Všechny barevné akcenty knihy jsou v barvě slavné filmové T 813, a to i dokonce záložka.
Kniha ožívá díky symbolům AR
Autoři jsou si vědomi, jak málo času máme v dnešní uspěchané době na čtení, proto přizpůsobili knihu dnešní uspěchané době, ve které mnohým chybí prostor pro čtení. Kniha tak cíli na všechny, jak na vášnivého čtenáře, tak svým zpracováním může zaujmout i nečtenáře. A v sobě i anglickou jazykovou mutaci. Příjemným průvodcem publikace se stal hlas dabéra a herce Jiřího Hromady, díky kterému se dokáže vázaný výtisk proměnit v audioknihu. Tu produkčně zaštítil herece a režisér Tomáš Magnusek. Celé dílo pak dotváří grafická část nabízející více než 80 fotografií exponátů z muzea, přes 20 obrázků motorů, spoustu archivních fotografií nebo medailonů významných tatrováckých osobností.
A v jisté fázi pak nastupuji na scénu i ti nejmladší z autorů narození v tomto tisíciletí. Tak jako se podepsali pod aplikaci rozšířené reality a grafickém pojetí expozice v našem muzeu, tak využili svůj um Lukáš Adamík a Michael Kuča pod vedením Zdeňka Mička pro vylepšení knihy SÍLA TATRA. A že to síla je! Díky klukům z PROFURE totiž kniha před vašima očima doslova ožívá! Za symboly AR na vás čeká spousta dalších fotografií a videí, rozšířená realita vás přenese do minulosti, ale i hloub do srdce motorů, ožije Tomáš Holý s panem Drtikolem či odhalíte původní místo kopřivnického kostela na mapě z roku 1885.
Věnovaná Karin Veselé
U zrodu Muzea nákladních automobilů Tatra stála rovněž Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Na jaře tohoto roku po těžké nemoci skonala. Proto je kniha věnována její památce. „Její odkaz zůstává živý i na stránkách této knihy jako výraz naší hluboké vděčnosti a úcty.“ Právě těmito slovy se autoři na poslední straně knihy loučí.
Nezbývá než knize popřát mnoho nadšených čtenářů. A třeba příští rok nominaci na knihu roku 2024. SÍLA TATRA by si tuto trofej rozhodně zasloužila.
Kateřina Mokryšová