1. pokoj pro hosty

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce 1. pokoj pro hosty

úterý 5. ledna 2021

1. pokoj pro hosty Byl to další z pokojů zámku, sloužící pro ubytování hostů. Když v 1 patře z Dlouhé chodby zahnete doprava, ocitnete se v pokoji, kde dnes začínají prohlídky zámku. Nazýval se kdysi 1. Pokojem pro hosty, později také „žlutým pokojem pro hosty“. Kolorovaná fotografie však prozradí, že této výmalbě předcházela modrá výmalba a pokoj tak bychom mohli nazývat rovněž „modrým pokojem pro hosty“. Hned nalevo za dveřmi nalezneme na fotografii krásná rokoková kamna, ta se ale dnes v pokoji již nenacházejí. Díky unikátním fotografiím a inventářům z let 1902 a 1913 si můžeme přiblížit, jak pokoj vypadal, jak byl zařízen a jak se také proměňoval.

Inventář zámku z roku 1902 zde zaznamenává dvě postele a dva noční stolky ze světlého dřeva (každý vybaven nepostradatelným nočníkem), dva železné toaletní stoly (na fotografii a inventáři z roku 1913 je zaznamenán již jeden stůl opatřený bílo hnědou rohoží). Na nich nesměla chybět základní výbava: 1 velký lavor, džbán, miska na mýdlo a houbu s dekorem barevných květin, skleněná lahev (ta zde později chybí), 2 sklenice (později v roce 1913 držák na zubní kartáčky, dóza na zubní prášek), emailový plechový džbán a 2 porcelánové kyblíky (později zde zbyl již jen jeden).

Na protější zdi se nacházela závěsná vykládaná skříň (s monogramem A. G. 1831), vykládaná komoda se 3 zásuvkami, nástavcem, dále 2 věšáky na šaty (1 byl dřevěný a 1 železný světle hnědý a ten zde zůstal i v roce 1913 - vidíme jej na fotografii).

Dále zde nalezneme toaletní stůl se zrcadlem - vykládáno (později v roce 1913 se na něm nacházely 2 popelníky s cibulovým vzorem), 2 koše na papír (zůstal pak pouze 1), psací stůl a nástavcem, vykládaný vpředu s motivem ptáka a 3 zásuvkami, na něm bílo modrý kalamář, 4 svícníky z bílého kovu pomosazeno. Později v roce 1913 zde zbyly svícníky pouze 2, ale přibyl popelník označený 694, elektrická stojací lampa, deska na psaní a 2 zásobníky na sirky.

V pokoji se dáke nacházely 2 polstrované židle (později v roce 1913 chybí) a 2 (později 4) tonetky ze světle hnědého dřeva (v roce 1913 byly 4 a jednu z nich vidíme na fotografii). Na podlaze byl položen velký zelenkavý koberec, u postelí 3 zeleno hnědé předložky (v roce 1913 zbyly jen dvě). Nad oknem pak visela garniž s malým závěsem, dále bronzový pětiramenný lustr a dvě nástěnná zrcadla (ta zde roku 1913 již chyběla).

Poměrně chudá byla výzdoba obrazů: nalezneme zde 4 staré akvarely, 1 olejomalbu s hlavou, reliéf madony s nástavcem, 5 malých akvarelů, 8 oválných dekorativních kovových desek s římskými bohy a obraz triumfální brány v Kuníně. Tento zajímavý obrázek (jednalo se vlastně o kolorovanou rytinu podle kresby Gustava Seiberta z roku 1845, představující slavobránu v Kuníně postavenou na počest průjezdu arcivévody Františka Karla) se roku 1913 přesunul do Pánského pokoje vedle Modrého salonu zámku a jako jeden z mála obrazů tohoto pokoje je bezpečně identifikován a rovněž dochován.

Roku 1913 do pokoje přibyl ještě temně hnědý kožený fotel s polštářem a malý růžemi vykládaný světlý stolek před divanem. Na komodě přibyly starožitné černé hodiny zdobené zlatem, starý selský džbán, 2 cizelované poháry, malý kamenný svícník, světle modrá dóza s víčkem, podlouhlá temně hnědá kazeta a bílý lakovaný bidet. Před postelemi pak nelezneme malý vykládaný stůl (ten vidíme rovněž na fotografii z roku 1913) a na visací skříni 3 selské džbány.

Na okně visel nově 1 závěs s bílo modrými květy na mosazné tyči, na postelích se nacházely 2 deky opět s bílo modrými květy, na prosklených dveřích z chodby 2 světle modré sametové (vše ladilo s modrou výmalbou pokoje). Nově zde byl také mnohobarevný malý koberec pod toaletním stolem, světle modrá háčkovaná deka na toaletním stole a rovněž elektrické mosazné nástěnné rameno.

Bohatší a rozmanitější byla také obrazová výzdoba pokoje: v inventáři nalezneme zaznamenány 2 malé barevné obrazy svatých ve zlatých rámech nad postelemi, 1 šedou rytinu běžícího psa od Trachera v hnědém rámu, madona ve vyřezávaném rámu se zlatým nástavcem (tento reliéf zde zůstal z vybavení roku 1902), olejomalbu krajiny nad visací skříní, 2 olejomalby s kravami ve zlatých rámech, malou olejomalbu důstojníka v bílém vojenském kabátě, starou olejomalbu představující anděla v hnědém dřevěném rámu, 1 umělecky zarámovaný barevný list (se 2 zamilovanými páry), 2 barevné rytiny představující lov ve zlatých rámech, olejomalbu krajiny s mlýnem v bohatě zdobeném zlatém rámu, 1 litografii označenou jako „venkovské koňské závody“ podle Strassgschwandera (malíř Josef Anton Strassgschwander 1826 – 1881), 1 malou olejomalbu městského náměstí v zlatém rámu, tisk obrazu moře, dílo označené jako 2 staří lidé u snídaně v úzkém zlatém rámu, olejomalbu hlavy děvčete v bohatě vyřezávaném zlatém rámu.

Pro úplnost zaznamenejme ještě nástěnný termometr, zrcadlo na toaletním stole ve světle hnědém rámu, šedou rytinu „spící Amor“ v temně hnědém rámu. Na ještě o něco mladší fotografii zde pak nalezneme místo tonetek dvě biedermeierovské židle a nad toaletním stolkem vedle kamen zrcadlo, které si poslední majitel zámku Dr. Victor Bauer vypůjčil do zařízení své vily v Loschwitz u Drážďan (1915).

Byl to celkem prostě zařízený pokoj. Jak ale penzionovaný generál baron Eduard Succowaty píše na pohlednici: „Ráno projížďka na koni se zámeckou paní a těším se, že si užiju pohodlí venkovského života.“

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021