DOMINO: "Neprozraď mě milá přítelkyně !"

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce DOMINO: "Neprozraď mě milá přítelkyně !"

10. ledna 2021

DOMINO: "Neprozraď mě milá přítelkyně !" Znáte tuto lechtivou historku, která se udála hraběnce Walburze na maškarním bále v Brně ? Patrně jste ji ještě neslyšeli.Pochází z doby, kdy se mladá hraběnka po smrti svého otce přestěhovala s manželem a malým synem z Milána na zámek do Kunína a její manžel přestoupil z italského pluku Caprara k pěšímu pluku Fabris, který byl garnizonou v Chrudimi a jeho okolí.


 
"Když žila ještě se svým mužem a ten s ní pobýval garnizónou v Poličce nedaleko Bystrého, dozvěděla se, že se v Brně koná šlechtický maškarní bál. Bez toho, že by někomu něco řekla, jela do Brna, přišla tam v noci a šla na bál nepozorovaně jako domino. Tam lechtivě osnovala intriky ...., ale nikdo jí nepoznal. Nakonec k ní přistoupila jedna z jejích přízelkyň, hraběnka Braidová a řekla ji do ucha: Walburgo, já tě znám. - Neznáš mě, byla odpověď. - Máš jako obvykle díru na punčoše. - Ó dobrý bože, neprozraď mě milá přítelkyně. Sedla do vozu a jela ještě v noci zpátky do Poličky."
 
Andekdotu vyprávěla hraběnčinu bývalému žákovi Josefu Kronenbergovi (1798 Šoproň -1883)  hraběnčina přítelkyně, stará hraběnka Antonie Braidová (1770 Brno - 1852). Brněnská rodačka byla dcerou známého moravského osvícence hraběte Antonína Belcrediho, který na zámku v Jimramově vybudoval jedno z významných míst společenského života na Moravě s vazbami na zámek ve východočeském Bystrém, kde žila matka hraběnky Walburgy.
 
Generálmajor četnictva baron Kronenberg anekdotu zapsal na sklonku života do svých vzpomínek, které jsou dnes jako poklad uchovávány na zámku v Kuníně.
 
Co si dnes představit pod názvem domino ? Domino byl dlouhý, široký a černý, většinou sametový plášť s kapucí, sahající po lýtka. Kostým známý z proslavených benátských karnevalů, byl používán ženami, které chtěly utajit svou identitu.
 
Ten příběh se odehrál patrně někdy kolem roku 1786, o dva roky později se manželství mladé kunínské hraběnky nenávratně rozpadlo. Můžeme také tušit, kde se ples konal. Po dvou požárech roku 1785 a 1786 byla v budově taverny na Zelném trhu v Brně, kde probíhaly operní a divadelní představení, přistavena jedna velká místnost, sloužící původně jako pomocný taneční sál a později jako reduta (reduta = maškarní ples, místo určené k pořádání maškarních plesů a tanečních zábav), v níž se pořádaly honosné plesy, zábavy i oslavné akce při příležitosti pobytu rakouských císařů a jejich rodin (např. císaře Leopolda II. v roce 1791).
 
Z okna Reduty hraběnka mohla vidět na palác hrabět Sinzendorfů na protilehlé straně náměstí. V kapli paláce byla Walburga roku 22. října 1762 pokřtěna. Na vyobrazení Zelného trhu od Josefa Maserleho z roku 1768 vidíme palác zcela vlevo a zcela vpravo budovu Reduty. Pouze palác dnes již nestojí. Musel ustoupit stavbě nevzhledné moderní budovy obchodního domu, která se má stát tržnicí...

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)