LOVECKÝ POKOJ V PROMĚNÁCH DOBY

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce LOVECKÝ POKOJ V PROMĚNÁCH DOBY

úterý 10. března 2020

LOVECKÝ POKOJ V PROMĚNÁCH DOBY "Včera o vánočním večeru den slavnostně označila sklenka whisky ... Má fantazie mi malovala Kuřácký pokoj v Kuníně, Odeon bar (neútulný prostor) - viděl jsem vás s černou kávou a cigaretou a slyšel bych rád, co říkáte. Tu doktor vedle mne (americký geograf a lékař Dr. Hamilton Rice) zvedne znovu naplněnou sklenici a odpovídaje na mé vzpomínky, říká vzpomínkám: "to the folks at home, old boy !" O vánocích 1912 ze San José na Gauviare z daleké ciziny píše ze strastiplné a dobrodružné cesty do pralesů Amazonie nejmladší z bratrů Petr nejstaršímu Victoru Bauerovi a vzpomíná na Kuřácký pokoj na zámku v Kuníně.


O vánocích 1912 ze San José na Gauviare z daleké ciziny píše ze strastiplné a dobrodružné cesty do pralesů Amazonie nejmladší z bratrů Petr nejstaršímu Victoru Bauerovi a vzpomíná na Kuřácký pokoj na zámku v Kuníně. Díváte se na unikátním programem kolorovanou fotografii původně Herny a kuřáckého pokoje zámku v Kuníně z roku 1913. Pokoj se nyní již nazýval Loveckým pokojem, jak nám však naznačuje inventář zámku z roku 1913, doménou kuřáků zůstal i nadále. Pokusme se o jeho rekonstrukci:

Začínáme záběrem do pokoje směrem od Zámecké obrazárny. Nacházely se zde 3 zelené fotely, zelené kožené křeslo s dvěma vyšívanými polštáři, kožené křeslo s podstavcem z paroží a zástěna u kamen s vyřezávaným okrajem a potažená žlutou látkou. Středobodem prostoru byl stůl, jehož desku tvořila stará mapa Moravy a na něm pak nacházíme mosazný svícen ve tvaru draka společně s nezbytnou kuřáckou soupravou: 1 velkým a 1 malým bronzovým popelníkem s motivy listů z kaštanu, zásobníkem na sirky a niklovým a skleněným pohlcovačem kouře. Dominantní vzácný kus nábytku v této části pokoje představovala velká vykládaná skříň (tyrolská práce).

Za ní asi bychom našli malý starožitný oválný stolek se zásuvkou, na něm opět mosazný svícen ve tvaru hada, malý popelník značky Vileroy & Boch (porcelánka založena 1748 ve francouzské vesničce Audun-le-Tiche původně jako malá výrobna keramiky, až posléze se rozrostla v mezinárodní společnost), malý červeně emailovaný popelník a také egyptský tontier.

Snad v rohu pokoje u okna stála starožitná kovem vykládaná psací skříň se 4 zásuvkami a nástavcem, na něm starožitné černé hodiny a 2 mosazné dózy. Dále starožitný světlý a nevykládaný oválný stolek, na něm kulatý orientální mosazný šálek a starožitná porcelánová stojací lampa se žlutým stínidlem.

Na opačné straně pokoje se velký žlutě potažený rohový divan a na něm 5 vyšívaných lněných polštářů, 4 žlutě potažená křesla, malý žlutě potažený fotel a velký vykládaný stůl, v jehož středu se nacházel obraz a na okrajích karty. Na stole mosazný svícen ve tvaru hada, zásobník na sirky, 1 velký delftský popelník, 1 malý popelník značky Vileroy & Boch (porcelánka založena 1748 ve francouzské vesničce Audun-le-Tiche původně jako malá výrobna keramiky, až posléze se rozrostla v mezinárodní společnost), malý popelník, patrně z porcelánky Zsolnay (značen Pécz - Pětikostelí, světově známá manufaktura založena 1853) a 1 malý mosazný popelník. Vedle divani pak asi malý bohatě vykládaný stůl (v jeho středu pták), na něm 2 maďarské nádoby vyrobené z Lagenárie obecné (Flaschenkürbisse) a 1 orientální mosazná dóza.

Na podlaze ležel pouze jeden malý koberec, ze stropu visel velký 12-tirammený křišťálový lustr, na okně pár modrobílých závěsů se selským motivem. Lovecký pokoj nyní na stěnách zdobilo 170 zde srnčích trofejí ulovených ve zdejším polesí (v roce 1902 jich bylo 140). Připomeňme, že podle rodové kroniky, největším potěšením Viktora Bauera, který v roce 1895 zakoupil zámek a panství v Kuníně měl být lov. Měl ve svém vlastnictví malé, ale výjimečně krásné jeleny evropského typu na Spálově, stejně jako na velkém panství v Kuníně. Na lovecké výstavě ve Vídni v roce 1910 jeho exponát „Srnčí hřbet“ obdržel nejvyšší cenu, zlatou medaili, jež Viktora údajně potěšila více, než řád, který obdržel o několik let dříve. Sbírku trofejí doplňovala hlava zde zastřeleného srnce a vycpaný bažant nade dveřmi do Zámecké obrazárny. Ze stropu pak byli svěšeni rovněž 2 vycpaní sokoli.

Na stěnách pokoje nyní viselo rovněž 16 pohledů (roku 1902 20 pohledů) na okolí Dunaje ve světlých rámech, v inventáři poznamenáno kresleno Altem. Se vší pravděpodobností se jednalo o oblíbené série litografií krajin kolem Dunaje, které vycházely z kreseb Julia Alta (1789 - 1872). Čtyři heliogravury podle Pausingera (v roce 1902 6 "velkých mědirytin") pak představovaly velmi pravděpodobně lovecké motivy z dílny krajináře a malíře zvířat Franze Xavera von Pausingera (1839 - 1915). Novinkou v pokoji pak byla velká olejomalba od dalšího krajináře a malíře zvířat Arthura Thieleho (1841 - 1919).

Když se Petr Bauer ze své dobrodružné výpravy do Amazonie vrátil, do návštěvní knihy zámku v Kuníně napsal: „22. listopadu 1913: z pralesa znovu vzkříšený Petr.“ Kuřácký pokoj jeho rodičů na zámku v Kuníně oproti roku 1902 doznal řadu změn. Ty, jak ukazují fotografie a inventáře, se pokoji nevyhnuly rovněž v dalších letech. V pokoji před 2. světovou válkou však zůstala vzácná tyrolská skříň, která se přesunula do rohu pokoje u okna při vchodu do Empírového pokoje. Zůstali zde rovněž sokoli, svěšení ze stropu pokoje. Pouze křišťálový lustr se přesunul do Velkého salonu zámečku v Brně, nyní hlavního sídla nejstaršího z bratří Victora Bauera. Nahradil jej "bolzánský" lustr z paroží. Altovy pohledy na krajinu kolem Dunaje se podle inventáře přesunuly do 1. patra zámku do Pohostinského pokoje.

Sledujeme-li pak kolorovanou fotografii, může nás po letech těšit, že se pokoji podařilo podle malé stopy barevné vrstvy ve zbytečku omítky, navrátit alespoň přibližně původní barevnost z počátku 20. století...

 

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)