Misterios del Amor

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Misterios del Amor

pondělí 3. srpna 2020

Misterios del Amor Čtvrtek 20. srpna 2020 v 19.00 hodin
Eliška Tesařová a kapela. Hudební odkaz sefardských Židů s písněmi, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také instrumentální hudba podobného náboje a inspirativnosti ze středomořské oblasti. Vstup volný, vstupné dobrovolné!


Eliška Tesařová - zpěv, perkuse
Marta Kratochvílová - traverso
Jan Čižmář - loutna, kytara, theorba
Marian Friedl - kontrabas 

Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů, který je hlavním vyjadřovacím prostorem Elišky Tesařové. Postupně zazní písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také instrumentální hudba podobného náboje a inspirativnosti ze středomořské oblasti.

Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Od té doby putují Evropou a hledají místo k spočinutí, které nacházejí hojně ve středomořských zemích. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes a inspirují hudebníky po celém světě k mnoha jedinečným zpracováním. Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale zaslechneme v nich bolestné i nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa.
 
Program, který je v na pomezí žánrů – klasického, lidově-tradičního a jazzového, nabízí posluchačům útěchu, výlet od reality daleko do vzdálených nebo cizokrajných končin, zasnění se i výslednou katarzi. Písně již v době svého vzniku vycházely z bohaté tradice lidové hudby a byly doprovázeny tu loutnou, nebo jejím arabským předchůdcem - oudem, jindy vihuelou, bubínkem, tamburínou, nebo zněly jen tak v samotě noci. Ač jde formálně o světskou hudbu, jsou ve své podstatě tyto písně hluboce duchovní. Baladické texty nesou stopy utrpení svých tvůrců, jejichž jména odvál čas, ne tak jejich prožitky. Dochovaná hudba je emocionálně nabitá a hluboce osobní; ne však sentimentální, uslyšíme spíše hrdý povzdech než nářek. Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích (osudy žen a milenek, povzdechy z vězení) jsou i v dnešní době překvapivě blízké mnoha situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem ve svízelných situacích zbývá. Dále mohou zuřit války a konflikty, viry a nemoci, ale tímto koncertem si opět připomeneme, že pro lásku má smysl žít a za život z lásky má smysl bojovat. A pokud se láska tento večer dotkne srdcí všech přítomných, poslání bylo i tentokrát naplněno.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)