Pavel Haas Quartet

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Pavel Haas Quartet

středa 13. ledna 2021

Pavel Haas Quartet Záznam koncertu jednoho z nejlepších smyčcových kvartet na světě. Nenechte si ujít fascinující koncert z děl Smetany, Janáčka a Dvořáka, natočený před vánocemi loňského roku ve Velkém sále zámku v Kuníně. Záznam můžete sledoval online zde.


ZÁZNAM KONCERTU MŮŽETE SLEDOVAT ON-LINE ZDE:

https://shf.cz/program/11038/

Pavel Haas Quartet se dlouhodobě pohybuje mezi TOP 10 smyčcovými kvartety světa. Jejich výbušně temperamentní a zároveň geniálně precizní interpretace se řadí mezi „nejvyšší ligu komorní hry“. Těleso v ČR témeř nevystupuje, na SHF ovšem znovu přijíždí, kdy po uvedení Smetanova prvního a Janáčkova druhého kvartetu na letošním ročníku SHF nyní přímo na Štědrý den uvedou další dva jejich kvartety doplněné Dvořákovým „Americkým“.


Smetana svým druhým kvartetem jistým způsobem překonal svou dobu. Fascinujícím kompozičním řešením, kdy pracuje zkratkovitě a rychle proměňuje harmonie i metra jakoby totiž již patřil do století dvacátého. Janáčkův První smyčcový kvartet z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty je pak modernistickou stavbou plnou řezavých kontrastů temp i chvějícího se lyrismu a zuřivého dramatismu, pod níž se dá odkrýt základová deska skladby plná modality a geniální motivické práce. Kvartet emocionálně prohlubuje Dvořákův „Americký“, jehož premiéra zazněla na Nový rok 1894. V každém svém taktu je triumfem Dvořákovy ohromující melodické fantazie ovlivněné černošskými a indiánskými písněmi, ryzího muzikantství a odzbrojující bezprostřednosti.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)