Sirotek Johann Peterstein

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Sirotek Johann Peterstein

středa 29. března 2017

Sirotek Johann Peterstein Určitě jste neslyšeli nic o Johannu Petersteinovi. Chudém sirotkovi, kterého se ujala hraběnka Walburga, vyslala jej na studia do Vídně, kde se stal přítelem a spolupracovníkem slavného hudebního skladatele Franze Schuberta. Měl nejen neobyčejné hudební nadání, ale také kreslířské vlohy, miloval botaniku a zanechal po sobě ohromné dílo, které se podařilo znovu objevit.


Narodil se 25. prosince 1804 v Olomouci jako nemanželský syn Anny Grosserové a Karla Petersteina, korporála 3. dělostřeleckého pluku. Otec zůstal ve válce, zemřela také matka a chlapec byl až do svých 6 let vychováván prarodiči. Kvůli jeho velkému hudebnímu nadání si jej povšimla hraběnka Walburga, která jej přijala do svého vzdělávacího ústavu na zámku v Kuníně. Zde vedle hudby projevoval chlapec neobyčejný zájem o přírodopis, zvláště o rostliny. Zde na něj působil učitel přírodopisu Johann Gold. Rostlinný materiál z exkurzí po okolí (Kotouč, Štramberk, Hukvaldy, Fulnek aj.) sušil pro herbář a pořizoval již tehdy také pečlivé nákresy rostlin.
 
Roku 1824 ho hraběnka Walburga poslala do Vídně studovat ekonomii a zvěrolékařství. Peterstein denně navštěvoval dům dvorního rady Karla von Enderse (1787 - 1861). Rodáka z Těšína, který jako malý chlapec žil krátce v Novém Jičíně a později se ve Vídni stal podporovatel hudebního skladatele Franze Schuberta. Zde se mladý Peterstein seznámil s Schubertem, se kterým brzy navázal blízké přátelství. V jeho společnosti trávil většinu večerů, opisoval pro něj noty a pod jeho vedením se pokoušel o samostatné kompozice lidových písní. V Petersteinově pozůstalosti se nacházelo na 400 sešitů s písněmi většinou se skladbami slavného autora, které Peterstein opisoval. Po jeho smrti je dcera věnovala Schubertovu spolku ve Vídni. Dodnes jsou důležitým pramenem poznání skladeb Franze Schuberta. Ten svému příteli roku 1827 věnoval stojací hodiny, uchovávané ještě Petersteinovými potomky.
 
Rok 1828 znamenal pro Johanna Petersteina velkou ránu: 25. května 1828 v Kuníně zemřela jeho podporovatelka hraběnka Walburga, 19. listopadu jeho přítel Schubert. Samotný Peterterstein onemocněl na tyfus a i když jej překonal, následkem nemoci přišel o svůj sluch. Rány osudu nyní překonával svým neutuchajícím zájem o vědu a především botaniku.
 
Roku 1828 vstoupil jako úředník do služeb známého botanika rytíře Josefa Claudia Pittoniho (1797 - 1878) na panství Stattenberg ve Štýrsku a o pět let později do služeb knížete Lobkowicze, který panství odkoupil. Jeho botanické dílo je ohromné. Peterstein vytvořil velký herbář, čítající na 10 000 položek a na 700 mistrně kreslených tabulí rostlin. Johann Peterstein zemřel 9. února 1862 ve Pfannebergu jako ředitel tamních knížecích lobkowiczkých zahrad.
 
Jen šťastnou shodou okolností se jeho životní dílo dostalo do Čech, Jeho kresby a jeho herbář přešly do majetku vdovy Juliany a protože nezanechal žádný majetek, byly jí odprodány do majetku knížete Lobkowicze. Z Rakouska putoval herbář do Čech do zámku rodiny Lobkowiczů v Bílině a dnes je majetkem botanického oddělení Národního muzea v Praze, Petersteinovy kresby se pak dostaly do univerzitní knihovny v Praze a dnes jsou součástí knihovny rodiny Lobkowiců na zámku v Nelahozevsi.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)