Tourdion - poklady renesance

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Tourdion - poklady renesance

pondělí 3. srpna 2020

Tourdion - poklady renesance Pátek 21. srpna 2020 v 19.00 hodin
Hudební perly v podání Plaisirs de Musique - jediného souboru svého druhu ve střední Evropě. Renesanční hudba různých národností a stylů a v centru programu skladby Josquina des Prés, jednoho z nejslavnějších představitelů slavné nizozemské polyfonie, společně s hudbou z Codexu Jacobides. Vstup volný, vstupné dobrovolné!


Plaisirs de Musique — renesanční consort

Marta Kratochvílová, Radka Kubínová, Anežka Šejnohová, Anežka Levová — renesanční příčné flétny

 

Renesanční hudba různých národností a stylů a v centru programu skladby Josquina des Prés, jednoho z nejslavnějších představitelů slavné nizozemské polyfonie, společně s hudbou z Codexu Jacobides. Ten jednoznačně patří k bohatému hudebnímu odkazu českých zemí. České království nebylo stranou hlavního evropského kulturního proudu. Hudební život zde byl stejně tak bohatý jako v dalších evropských zemích, a to se vskutku mezinárodními kontakty. Vedle proslulé Rožmberské kapely byla hudba na mezinárodní úrovni pěstována především u královského dvora v Praze. Dlouhá léta v kapele Rudolfa II. Působil skladatel Jacob Regnart, jehož skladby jsou součástí jedinečného sborníku Codex Jacobides. Jeho skladby z tohoto rukopisu jsou nahrány také na stejnojmenném CD, které vydal v roce 2020 Supraphon. Program je dále obohacen o  francouzské šansony o lásce. Neuvěřitelně bohatý zdroj repertoáru pro consort příčných fléten obsahují sbírky vydavatele, aranžéra, editora a možná i skladatele Pierra Attaignanta. Z jednoho z jeho sborníků zazní například skladatel Claude de Sermisy. Neopomenuty budou ani italské světské písně a španělskou Triste Espana, která je jakýmsi nářkem nad smrtí Juana, dědice trůnu Fernanda II. Aragonského a Izabely I. Castillské.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)