VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAV

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Muzeum z domova VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAV

ČERNÉ ROUCHO  - NÁBOŽENSKÁ KULTURA NOVÉHO JIČÍNA V LETECH 1624-1773

12. 3. - 12. 9. 2021 Rytířský sál - Žerotínský zámek Nový Jičín

Dokončili jsme virtualizaci výstavy ČERNÉ ROUCHO a srdečně Vás zveme do prostoru rytířského sálu Žerotínského zámku. Odhalte s námi Černé roucho a VSTOUPÍTE DO JINÉHO MĚSTA, zahlédnete ZBOŽNÉHO VLKA a zaslechnete HLASY MRTVÝCH, HUDBU I DIALOGY MŮZ. 

Virtuální výstava ČERNÉ ROUCHO:

https://my.matterport.com/show/?m=7a2vGeqDKmV&fbclid=IwAR3Xk89WDgAP58leCNvXCgznoKJiaDIm4OgDIl2POVSyBW9EjC3l9I5MHGE

Smyslem výstavy Černé roucho je seznámit laickou i odbornou veřejnost s jednotlivými formami náboženské kultury v Novém Jičíně v 17. a 18. století na pozadí vzájemných interakcí mezi městem a jezuitskou kolejí v Olomouci. Výstava je rozdělena do čtyři tematických okruhů, které reflektují základní podoby pobělohorské náboženské kultury a sledují možnosti jejich adaptace v prostředí poddanského města. V zorném úhlu stojí členové olomoucké jezuitské koleje, kteří jako majitelé panství nejen spravovali hospodářské záležitosti, ale měli jako duchovní a zástupci dynamického řeholního společenství nemalý vliv na každodenní náboženský život místních obyvatel.

 

 

KVETOUCÍ ORNAMENTY

5. 3. - 13. 9. 2020 Kamenná síň - Žerotínský zámek Nový Jičín

Co znamená karafiát v ruce portrétované šlechtičny a proč má bůh vína na hlavě věnec z břečťanu? Které rostliny jsou nejčastější uměleckou předlohou? Odpověď na tyto otázky najdete na výstavě věnované symbolice ukryté v květinových ornamentech.

Rostlinné ornamenty se proplétají evropským výtvarným uměním od dob románských až do současnosti. Některé rostliny jsou pro dekorační účely využívány častěji, než jiné – je to dáno jejich symbolikou. Ta má nejčastěji původ v křesťanství, ale mnohdy je jejich význam spjat ještě s antickou mytologií. V 19. století byl význam květin obohacen i skryté emoční významy, jejichž tajemství odkrývalo hned několik publikací věnovaných tzv. květomluvě. Romantická symbolika květin vycházela ze starověkých kultur (především z Orientu) a v našich zemích byla rozvíjena i lidovou tvořivostí. Popisky odhalují význam rostlin z historického a ikonografického hlediska.

Na komorní výstavě jsou prostřednictvím vybraných výukových tisků vydaných ministerstvem školství na konci 19. století představeny rostliny, s nimiž se po staletí setkáváme na dekorativních detailech architektury, nábytku, výšivek či keramiky. Vystavené barevné tisky a reliéfy dle návrhu Josepha von Storcka z alba „Die Pflanze in der Kunst“ z r. 1895 pocházejí ze Státní odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, kde sloužily jako předlohy pro studenty řezbářských i truhlářských oborů.

Výstavu převzatou z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně doplňují exponáty z národopisných, historických a uměleckých sbírek Muzea Novojičínska.

https://www.youtube.com/watch?v=GabIOPdB7AU

 

 

 

NÁDECH

10. 6. - 6. 9. 2020 Nová Galerie - Žerotínský zámek Nový Jičín

Žerotínský zámek Nový Jičín - pobočka Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace, Vás zve na výstavu NÁDECH – Výstava prací členů Výtvarného spolku In Signum, UVU ČR.

Svá díla vystavíili Antonín Gavlas, Petr Gavlas, Karol Hercík, Iveta Kadlecová, Lenka Kovalová, Jakub Novák, Kateřina Pavlicová, Aneta Silberová, Karel Švach. Těšíme se na Vaši návštěvu.

https://www.youtube.com/watch?v=_WTrJ8bJahI

 

 

 

ZBOŽÍ UKRYTÉ V ROCE 1938

31. 1. - 24. 5. 2020 Rytířský sál - Žerotínský zámek Nový Jičín

Výstava, kterou slavnostně zahájilo Muzeum Novojičínska v Žerotínském zámku ve čtvrtek 30. ledna v 17 hodin, reprízuje výjimečný projekt pracovníků Muzea a pamětní síně Sigmunda Freuda v Příboře. Tam byla od listopadu 2018 do června 2019 výstava nazvaná „Zboží ukryté v roce 1938“ instalována. Jejím cílem bylo představit ojedinělý soubor předmětů, které pochází z třicátých a čtyřicátých let 20. století. Jedná se o zboží z obchodu „Adolf Sasín“ v Příboře. Tento ucelený soubor nás díky své komplexnosti zavádí do konkrétního historického období a umožňuje nám v celé šíři spatřit zboží, jakým byl vybaven před více než sedmdesáti lety obchod na malém městě. Sortiment obchodu představovalo „galanterní, krátké a pletené zboží“.  To znamená, že v něm bylo možné zakoupit spodní prádlo, rukavice, kravaty, ponožky, tkaničky, různé nitě a pomůcky na šití, ale také drobné železářské artikly, papírenské předměty, toaletní potřeby, valchy nebo i bižuterii, korále, manžetové knoflíky a mnohé další užitečné věci pro domácnost a každodenní život. Zboží bylo ukrývané ve sklepních prostorách za falešnou zdí a v půdních skrýších hned dvakrát. Poprvé v roce 1938, kdy Příbor po Mnichovské dohodě připadl přímo pod německou říši a pro české obyvatelstvo se stala situace značně složitou. Po druhé to bylo po roce 1948, kdy se změnou společenského a politického systému došlo k omezení živnostenského podnikání a předměty byly opět schovány, neboť představovaly značný majetek. Ačkoliv rodina majitele obchodu Adolfa Sasína (1883 -1961 Příbor) o ukrytém zboží po celou dobu věděla, pro širší veřejnost bylo neznámé až do roku 2006, kdy se náhodou o něm dověděli kurátoři Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. A tak započal zájem muzejních pracovníků o tento hodnotný kulturní doklad. V roce 2014 se podařilo zboží získat do sbírek Muzea Novojičínska. Výstava nemá za úkol navodit atmosféru starého obchodu, ale za cíl si vytkla zprostředkovat pocity, které muzejníci zažili při vstupu na starou půdu a před sebou spatřili skutečný kulturní poklad. Proto ve výstavě nenalezete vysvětlující texty a množství popisek, ale pouze množství objevených historických předmětů.

Výstava během svého trvání zaznamenala velký ohlas jak medií, tak i návštěvníků, kteří pocházeli nejen z užšího regionu, ale přijeli ji navštívit z různých koutů celé republiky.

https://www.youtube.com/watch?v=XSrlXrCRiUA

 


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)