KOTOUČ - hora bohů a pokladů

Muzeum Šipka je i letos zapojeno do akce Archeologického ústavu Akademie věd ČR s názvem "Archeologické léto 2024". V rámci akce se můžete zdarma registrovat na komentované prohlídky vybraných lokalit nebo probíhajících výzkumů po celé ČR vedených příslušným archeologem.

Za nás je to exkurze s výkladem na majestátní horu Kotouč s jeskyní Šipka s naší archeoložkou Mgr. Radkou Knápek.
Akce je ZDARMA
AKCI NEPOŘÁDÁME MY, PROTO JE NUTNÉ SE DOPŘEDU REGISTROVAT ZDEhttps://www.archeologickeleto.cz/akce/sipka-kotouc/
Akce v jiných krajích a institucích naleznete zde: https://www.archeologickeleto.cz/akce/

1. termín

2. termín

Místo srazu
V areálu Národního sadu za budovou ZŠ Štramberk, u dětského hřiště: Zobrazit na mapě

 

Kamenolom již odstranil většinu majestátní hory Kotouč ve Štramberku a s tím i památky na pravěké a středověké osídlení. Kotouč je známý hlavně díky jeskyni Šipka a nálezům ze starší doby kamenné. Tehdy zde našel své útočiště neandrtálec. V době objevu se jednalo o první doklad pobytu neandrtálského člověka na našem území. Stopy zde zanechali i první zemědělci v mladší době kamenné. Z pozdní doby kamenné pochází z Kotouče stříbrná puklice – nejstarší stříbrný předmět ve střední Evropě. Neméně významnou etapou v dějinách byla doba bronzová, kdy lidé vybudovali mezi dvěma vrcholy kopce opevněné hradiště, které bylo výrobním a kulturním centrem obývaném tehdejší elitou, která kontrolovala starou obchodní cestu. Z tohoto období bylo na Kotouči nalezeno šest bronzových pokladů.

Jestli byly předměty do země uložené před nepřítelem nebo se jednalo o formu oběti bohům, nevíme. Posvátné hory byly v tehdejší mytologii časté.

Bělostně zářící hora Kotouč, kde vychází po část roku Slunce, mohl mít v mytologii své místo. V roce 2020 se do Muzea Novojičínska dostal po půlstoletí od posledních nálezů dosud poslední, sedmý, bronzový poklad z Kotouče.