Nové akce

1. 11. - 28. 5.  Út - Pá  8:00 – 16:00
  Ne  9:00 – 16:00
     

 

Výstava Z RAJSKÉ ZAHRADY - rostlinné motivy v lidové kultuře Novojičínska. Výstava Z Rajské zahrady představí návštěvníkům zajímavou oblast lidové regionální kultury v kombinaci s živou přírodou. Jestliže jste fanoušci etnografie a zajímá vás lidová kultura a rostlinné motivy, máte se na co těšit.

Nepřehlédněte

Dakar mobilem v muzeu

Fanoušci Dakaru se sešli v Muzeu nákladních automobilů Tatra v podvečer ve středu 22. března.  Talkshow Míly Janáčka „Dakar mobilem bez cenzury“ nabídla velmi zajímavé hosty, a to Tomáše Tomečka, Martina Straku a Romana Krejčího.

Expedice Tatra kolem světa

V úterý 17. března 1987 opustilo brány kombinátu Tatra speciální expediční vozidlo T 815 GTC se státní poznávací značkou NJA 11–68, aby po krátkém rozloučení s vedením kombinátu a zástupci města Kopřivnice vyjelo směrem k hlavnímu městu Praha. Následující den, tedy ve středu 18. března 1987, oficiálně v 16.00 odstartovalo ze Staroměstského náměstí na cestu, která trvala více než tři roky a vedla všemi kontinenty světa, s výjimkou Antarktidy. Přítomnost stovek motoristických nadšenců v Kopřivnici i v Praze udělala ze startu expedice nepřekonatelný zážitek, který z jejich vzpomínek nevymizel ani po dlouhých letech.

Neobvyklé záliby jednoho šlechtice. Rytíř Viktor Bauer-Rohrfelden a jeho vztah k mystice.

O mystiku a okultismus se v minulosti zajímala řada významných osobností. V souvislosti s tajným společenstvím a mystikou byli zmiňováni především svobodní zednáři, ale nalezneme i doklady o dalších společenstvích, jejichž členové inklinovali k myšlenkám, které je pak často se svobodnými zednáři spojovaly.

Na příkladu šlechtice Viktora Bauera si ukažme, jak mysticismus a okultistické myšlenky dokázaly ovlivnit, nebo až zcela ovládnout život člověka vzdělaného a světa znalého.

Duch Karla Lopraise stále žije v Muzeu nákladních automobilů Tatra

30. prosince 2022 to byl právě rok, co tenhle svět opustila dakarská legenda – pan Karel Loprais. Poslední rozloučení s šestinásobným vítězem nejtěžšího motoristického závodu na světě následně proběhlo 22. ledna tak, aby se se svým strýcem mohl rozloučit i jeho synovec Aleš Loprais. Smutnou zprávu o skonu svého strýce se dozvěděl těsně před svým startem na Rallye Dakar. Monsieur Dakar však stále žije. Alespoň jeho duch. V Muzeu nákladních automobilů Tatra, které si zamiloval.

400 let Janova Labyrintu

Jak lze vnímat dílo Labyrint světa a ráj srdce od Jana Amose Komenského? Jedná se o zpověď mládence, kterým zamávala vichřice války? Odpověď na putování každého ztraceného ve víře? Nebo jen postoj člověka se zkušeností, který stojí na křižovatce cest a rozhoduje se, kam dál by šel? Představíme vám v krátkosti náš koncept prezentace díla Labyrint světa ve výstavách Brýle mámení a Janův Labyrint.