Nové akce

4. června 2024  — 31. 3. 2025

O výstavě

 

TMA JAK V PYTLI

O tom, jak se kdysi svítilo…

Výstava věnovaná historickým formám svícení a rozdělávání ohně je postavena na muzejních sbírkových předmětech a experimentech Centra tradičních technologií Příbor. Velké množství světla, které nás dnes ve dne v noci obklopuje, nebylo v minulosti vůbec samozřejmostí a světlo a tma představovaly pro naše předky mnohem větší kontrast.

Nepřehlédněte

NOVÝ EXPONÁT: „Nejznámější Tatra“

Troufneme si tvrdit, že zřejmě nejznámější tatrovkou je jednostranný sklápěč Tatra 148. A to nejen pro své krásné a ladné tvary, ale i proto, že jako plastová hračka provází již několik generací kluků a holek. Bohužel ve sbírce samotné automobilky toto provedení dlouho chybělo, přičemž nebylo zastoupeno ani ve sbírce Jiřího Hlacha, pořízené v roce 2015

Sbírka osobáků žije – III

V nově navržené expozici osobních automobilů Tatra by měla mít své místo i unikátní Tatra 624. Vznikla v polovině osmdesátých letech pouze v jednom kusu pro potřeby záchranného týmu AMK Narex. Ten stál i za vznikem záchranářských variant značených T 623, odvozených od luxusních limuzín Tatra 613. Tým Narex působil v roli zabezpečení zejména okruhových závodů, a to včetně Formule 1 na Maďarském Hungaroringu.

120 let od narození Ericha Ledwinky

Dne 15. července 2024 uplynulo 120 let od narození automobilového konstruktéra, inženýra, pilota a automobilového závodníka Ericha Ledwinky, který se významně zapsal do konstrukční historie podniků Závody Tatra a. s., Závody Ringhoffer-Tatra a. s. a Steyr-Daimler-Puch AG.

Sbírka osobáků žije – II

Vedení Tatra Trucks a její majitelé stále pokračují v podpoře historického odkazu automobilky a ročně investují nemalé finanční prostředky jak do nákupu cenných historických modelů, tak i do jejich postupných oprav, či komplexních renovací. V loňském roce byla do sbírky pořízena dvě vozidla, patřící rodině Smékalů z Brna. 

NOVÝ EXPONÁT: Základ nové řady

V rámci akce „Kulový blesk“ na počátku června letošního roku došlo i k výměně exponátů v tematickém celku věnujícímu se Tatře 815. A náhrada zapůjčeného vozu od pana Trlicy je vskutku unikátní a pro novodobou historii automobilky (myšleno po roce 1989) zásadní. 

Sbírka osobáků žije – I 

Mohlo by se zdát, že díky více než pěti letům prací na projektech nového Muzea nákladních automobilů Tatra (MNAT) a stavbě depozitáře pro restaurovanou národní kulturní památku Slovenskou strelu se začalo zapomínat na sbírku osobních vozidel Tatra a její prezentaci. Opak je však pravdou, což si dovolím shrnout v několika na sebe navazujících příspěvcích.

LIDÉ A ŽIVOT VE FRENŠTÁTĚ

Výstava fotografií ze sbírek muzea představí život frenštátské společnosti ve 20. století. Přiblíží všední i sváteční dny obyvatel města, významné události, slavnosti, výlety nebo gulášové partie.

NOVÝ EXPONÁT: „HáBéčko“

Při červnovém „kulovém blesku“ se do expozice dostal i tzv. horský autobus, který je součástí sbírky Jiřího Hlacha, a to po velmi náročném a dlouhém procesu renovace.

Akce „kulový blesk“ aneb máme to za sebou

Máme to za sebou… Pět náročných prvních pracovních dní v červnu bylo muzeum pro veřejnost zavřené. Proč? Abychom mohli světu ukázat nově zrenovované kousky nejen z Hlachovy sbírky. Pět náklaďáků se vystěhovalo, aby se na jejich místech mohli prezentovat noví zástupci tatrovácké produkce. A k tomu se připojil ještě jeden exponát – podvozek prototypu dvounápravového valníku T 116 s ležatým šestiválcem. Vyvrcholením celé akce kulový blesk se následně stal páteční křest interaktivní knihy Radomíra Smolky SÍLA TATRA. Pojďme se nejen v obrázkové formě podívat, jak celá akce probíhala.