Před 50 lety, v březnu 1973, proběhly první kroky k realizaci opakované stavby prvního kopřivnického automobilu. Iniciativu vyvolal soustavný zájem návštěvníků a odborné veřejnosti o kopřivnické muzeum, kde jim Präsident, první automobil ve střední Evropě a Rakousku-Uhersku, chyběl.


Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích
Z rodné světnice do velkého světa
Hodslavice ležící na rozhraní Kravařska a Valašska představovaly na sklonku 18. století prostor ovlivňovaný vzájemným prolínáním národnostních i kulturních vlivů. Vesnice se na jednu stranu svým založením i urbanismem blíží osadám v beskydském podhůří (Mořkov, Veřovice, Bordovice, Ženklava), ovšem i nadále je zde patrný vliv sousední jazykové a kulturní oblasti opírající se o německý Nový Jičín, jako správní a administrativní centrum bývalého panství. Přítomnost krajiny utvářené beskydskými horami opředenými slovanskou mytologií a blízkými etnicky německými vesnicemi přilehlého Kravařska výrazně ovlivnila pozdější Palackého vnímání politického a kulturního života v rámci českého a moravského prostoru. Významně se podílela na promýšlení jeho koncepce raně a vrcholně středověkých dějin českého státu založené na vzájemném stýkání a prolínání slovanského a germánského prvku. Návštěvníky čeká unikátní expozice instalovaná přímo v rolnické usedlosti Jiříka Palackého zpřístupňující prostory venkovské školy, obytnou světnici i místnost, v níž se roku 1798 budoucí historik, filosof a politik narodil. Charakter chalupnické usedlosti přibližuje vesnickou komunitu Hodslavic utvářející na počátku 19. století svébytný agrární mikrosvět.
Nepřehlédněte
Emilův slib
Připomeňme si strhující příběh, který se odehrával na počátku předminulého století. Na obraze z rakouských soukromých sbírek se díváte do tváře malého Emila, v rukou drží tabulku s nápisem: "Babičko, máš mne ráda".
Výstava o fenoménu Tatra
V našem muzeu je k vidění výstava „Fenomén Tatra“, po nedávno ukončené výstavě studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí další přehlídka studentských prací, inspirovaných naší expozicí a workshopy v ní uskutečněnými. Studenti ateliéru Grafického designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vytvořili pod vedením svých pedagogů plakáty inspirované značkou Tatra.
Více se dozvíte v příspěvku vedoucího ateliéru Grafického designu, pana docenta Mgr. A. Pavla Nogy, ArtD.