Kolébka české turistiky

Prvním českým turistickým spolkem v Čechách i na Moravě byla Pohorská jednota Radhošť založená v roce 1884 ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Část expozice věnovaná olympijskému vítězi Jiřímu Raškovi
Část expozice věnovaná olympijskému vítězi Jiřímu Raškovi

Hlavními iniciátory zrodu jednoty byli lékárník Štěpán Ježíšek a advokát Edvard Parma, její dlouholetý předseda. Budovatelským úsilím vytvořila zejména na Pustevnách turistické zázemí, které zpřístupnila značenými chodníky a cestami. Pustevny s charakteristickými objekty Pustevně, Šumná, Libušín a Maměnka, navrženými arch. Dušanem Jurkovičem, a blízký Radhošť s kaplí a monumentálními skulpturami Cyrila a Metoděje či Radegasta jsou vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků Beskyd.
S myšlenkami Pohorské jednoty Radhošť souvisí i snahy o národní uvědomění, povznesení duchovního a hospodářského života regionu a jeho propagace. Účelem spolku bylo podle jeho stanov „návštěvu hor a zajímavých krajin moravsko-valašských usnadňovati, lásku k nim pěstovati a k vědeckému prozkoumání Valašska přispívati“. Snahy Pohorské jednoty Radhošť našly pochopení a odezvu v celé řadě míst na Moravě, v Čechách a na Slovensku, kde vznikaly její odbory. Poválečný rozvoj jednoty byl násilně ukončen vyvlastněním majetku po roce 1948 a zánikem spolkové činnosti v roce 1950. Pohorská jednota Radhošť svou činnost znovu obnovila v roce 1990.
S existencí Pohorské jednoty Radhošť se pojí i počátky organizovaného lyžařského sportu v Beskydech. Byla zde vybudována řada sjezdových i běžeckých tratí a můstky. V roce 1940 byla zřízena první sedačková lanová dráha v Evropě. Skoky na lyžích byly mezi jinými lyžařskými sporty disciplínou nejúspěšnější. Ve vitríně v symbolickém tvaru skokanského můstku jsou prezentovány sportovní trofeje frenštátského rodáka Jiřího Rašky - olympijského vítěze a mistra světa. Historii lyžařského sportu doplňuje informace ke vzniku a činnosti Tělocvičné jednoty Sokol a dalších sportovních organizací. Vystaveny jsou lyže, sáně, plakáty, tisky, fotografie, pohlednice, odznaky, poháry, diplomy a prapory.


Soubory ke stažení