Pod Radhoštěm domov můj

EXPOZICE UZAVŘENA

Pohled do podkrovní galerie s bustou Utrpení od A. Poláška
Pohled do podkrovní galerie s bustou Utrpení od A. Poláška

Frenštátsko - krajina pod horami, formovaná po staletí pasekářskou kolonizací si dodnes v beskydských údolích zachovala své osobité kouzlo.

Je trvalým tvůrčím zdrojem či příležitostnou inspirací pro díla řady umělců. K nejvýznamnějším patří Albín Polášek, Jan Knebl, Břetislav Bartoš nebo Antonín Strnadel. Ze dalších umělců Jan Hrnčárek, Karel Vašut, Miloš Šimurda, Pavel Strnadel, Igor Kitzberger a další. V expozici jsou prezentovány obrazy, kresby, grafika, sochy, fotografie a plakáty.
Antonín Strnadel, patří k nejvýznamnějším představitelům české poválečné ilustrátorské tvorby. Jeho práce jsou inspirovány zejména zážitky z dětství na Valašsku. Malíř Břetislav Bartoš po ukončení studia na pražské akademii, spoluzakládá ve Frenštátě „Kolibu“, obec umělecké tvorby. Ve svém díle se stále vrací k beskydským přírodním motivům a valašským folklorním námětům. Věnoval se i národnostní a sociální tématice.
Na hoře Radhošť najdeme sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje i sochu pohanského boha Radegasta - díla sochaře Albína Poláška. Frenštátský rodák se nejprve vyučil řezbářem, poté studoval na Pensylvánské akademii ve Filadelfii. V pouhých sedmatřiceti letech byl jmenován profesorem na Art Institute v Chicagu. Rád se vracel do rodného Frenštátu, kterému věnoval řadu svých děl. Z jeho nejvýznamnějších realizací připomeňme pomník W. Wilsona v Praze nebo pomník T. G. Masaryka v Chicagu.
Frenštát pravidelně navštěvoval významný pražský fotograf Josef Sudek. V expozici najdeme kromě jeho busty také fotografie frenštátské krajiny a beskydského pralesa Mionší. Vystavena jsou i díla jeho žáků - fotografů Rudolfa Jandy a Petra Helbicha. Současnou fotografii prezentují díla etnografa a fotografa Ludvíka Barana či Rudolfa Jarnota.


Fotoalbum

B. Bartoš: V květu
Pohled do podkrovní galerie
J. Hrnčárek: Tání na Zděchově
A. Strnadel: Zbojnický oheň