Rychlé informace

sobota 29. 6. 2024, 9:00-16:00
vnitřní prostory CETRAT Příbor
vstupné 80,-
najdete nás v piaristickém kláštěře v Příboře naproti kostela sv. Valentina (nejbližší autobus. zastávky: u škol, u Valentina, u pošty, vlaková zastávka cca 10 min)

Vystoupí lovecká družina Jagāri, která ztvárňuje život a boj v 9.–10. století napříč Evropou.

První ročník akce zaměřené na prezentaci fenoménu „oživlé historie“. Coby hlavní hosté vystoupí lovecká družina Jagāri, která ztvárňuje život a boj v 9.–10. století napříč Evropou.

Muži z družiny budou prezentovat ukázky způsobů lovu ryb i dalších zvířat, výbavu lovce, přípravu rybářských sítí a dalších nástrojů.
Ženy z družiny
Jagāri budou předvádět středověké textilní techniky. Předení na vřetenech, tkaní na stávcích a také tkaní barevných vzorovaných pásů na karetkách, síťování a pletení jehlou, známé pod názvem Nålebinding.
Uvidíte také repliku vikingského kotlíku z raně středověké osady Hedeby a řezby různých replik misek, lžiček a sošek.

Dalším hostem je Jan Pavelka a jeho středověké nápoje. Budete moci ochutnat dva druhy medoviny vyrobené podle středověkých receptur. Jedna je se šalvějí a chmelem, druhá obsahuje voňavé koření hřebíček. Středověký slovanský kvas, který je vyrobený z chlebových kůrek, mohou ochutnat i řidiči, protože obsahuje minimum alkoholu. Norský KVEIK je ale už alkoholický nápoj z jalovce.

Srdečně vás zveme do CETRATu na tuto akci těsně před prázdninami na kousek oživlé středověké každodennosti.

 

V průběhu konání akce bude uzavřena stálá expozice "Zaniklý svět rukodělné výroby". Děkujeme za pochopení.

 


Fotoalbum

PARKOVÁNÍ
Den s oživlou historií
Den s oživlou historií

PLAKÁT