Rychlé informace

pátek 8. 12., 18:00
najdete nás v piaristickém kláštěře v Příboře naproti kostela sv. Valentina
Pořádá Muzeum Novojičínska a město Příbor
délka pořadu cca 1 hodinu
refektář piaristického kláštera
učinkují: Jan Fišar, RukyNaDudy v aranžmá Mariana Friedla a Václav Michalička

Poetický pořad z cyklu muzejních adventních podvečerů pořádaný Muzeem Novojičínska a městem Příbor.

Doboví vzdělaní pozorovatelé viděli na počátku 19. století ve valašských pastevcích odraz dávných dob a archaických kultur a srovnávali je se starověkými pastýři.  Ale mnohým tehdejším lidem v duchu barokních představ a lidové tradice splýval rozdíl mezi biblickými pastýři a beskydskými valachy a ve svých představách je plně ztotožňovali, o čemž nám přináší výmluvné svědectví historické betlémy, koledy a lidové vánoční hry. Právě této tématice se bude v širších souvislostech na základě dobových textů věnovat náš poetický pořad.

recitace: Jan Fišar, herec Národního divadla moravskoslezského a držitel Křišťálové růže - nejvyšší ceny za přednes poezie a prózy v České republice

hudba: RukyNaDudy v aranžmá Mariana Friedla, oceněného prestižní hudební cenou Anděl 2017 v kategorii folk

mluvené slovo: Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, autor pořadu

Pořádá Centrum tradičních technologií Příbor – Muzeum Novojičínska a Město Příbor