Primitivní výroba textilu z vláken kopřiv

V tomto videu představíme primitivní výrobu textilu z vláken kopřivy dvoudomé a ukážeme jejich zpracování pomocí nástrojů zhotovených z přírodních materiálů. Základem je rozvolnění lýka pazourkovým úštěpem, dřevěným nebo kostěným nožem, ale také zvířecím žebrem či čelistí.

Česání je zde uskutečněno hřebenem z trnů trnky a strboulem štětky soukenické. Nitě jsme vytvořili několika základními způsoby od jednoduchého kroucení pouze v ruce až po stáčení na dřevěném háčku a skaní do dvounitky na samorostlém vřetenu. Samotná tkanina nevznikala na tkalcovském stavu, ale pouze na jednoduchém rámu. Na závěrečné sešití byla použita jehla z dlouhého trnu. Výsledná kapsa je odolná, pevná a příjemná na dotek. Delší časový interval výroby je dobře vidět na odložení roušek během natáčení.

 

Nettles have been used to make fabric since prehistoric times. It is even speculated that nettle may have been the first fiber plant made into cloth. This is an experiment demonstrates processing of nettle fiber by primitive technology using only primitive tools and natural materials. Center of traditional technologies (CETRAT Příbor)

 

Text: Václav Michalička

YouTube: https://youtu.be/JV8PQ38gcCo

Facebook: https://www.facebook.com/cetratpribor