Ze sbírek sbírek Muzea Novojičínska: VELIKONOČNÍ VAJÍČKA Z DEPOZITÁŘE PŘÍBORSKÉHO MUZEA

O Velikonocích se rozvinul celý systém obyčejů, které byly projevem lidového svěcení jara i symbiózy mimokřesťanských a církevních rituálů. Charakteristickým znakem Velikonoc se stalo malované vejce, které v tradičních představách symbolizovalo životodárné reprodukční schopnosti a zrození nového života, což úzce korespondovalo s velikonočním vzkříšením Ježíše Krista.

Vejce mělo v minulosti velký význam ve stravě i v sociálních kontaktech. Darování malovaných vajec je spojeno především s obchůzkou o Velikonočním pondělí.

V depozitáři příborské pobočky Muzea Novojičínska je uložena ojedinělá velká kolekce velikonočních malovaných (nevyfouknutých) vajíček. Prvotní část této sbírky pochází z konce 19. století. Jedná se o vajíčka z etnografické oblasti Lašsko vyznačující se  archaickou formou zdobení odkazující hluboko do minulosti. Z důvodu současného uzavření muzeí představujeme veřejnosti ty nejstarší alespoň tímto způsobem prostřednictvím fotografií.

MUZEUM NOVOJIČÍNSKA (podsbírka Historie Příbor)

Autor textu: Václav Michalička
Foto: Petra Vidomusová