Rychlé informace

Přihlášku na Tvůrčí setkání přadlen naleznete dole v souborech ke stažení
Akce se koná v Piaristických zahradách v Příboře v sobotu 1. 7. 2023
Uzávěrka přihlášek je 15. 2. 2023
Twórcze spotkanie czeskich, morawskich, śląskich, słowackich i polskich prządek i przędzarzy w CETRAT Příbor 2023
Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lutego 2023 roku pod adresem: muzeumpribor@seznam.cz

Rádi u nás přivítáme rovněž nové přadleny i přadláky. Prosíme proto o rozeslání těchto informací všem, kteří by měli zájem se Setkání přadlen… zúčastnit.

Tuto akci pořádá Muzeum Novojičínska ve své pobočce v Centru tradičních technologií v Příboře. Centrum tradičních technologií Příbor se vedle výzkumu historických technologií zabývá i jejich současnou životností a rozšířením. Ukázkovým příkladem nového života archaických výrobních technik je předení, které v posledních letech nabírá na obrovské oblibě. Se zájmem sledujeme zcela novodobé přadleny i přadláky, kteří se vydali z různých důvodů a pohnutek na velice zajímavou a svébytnou cestu do minulosti. Proto je tato akce jednou z dalších prezentačních aktivit CETRAT pro veřejnost.

Setkání se uskuteční v krásné piaristické zahradě náležící k budově bývalého kláštera, ve které CETRAT sídlí. Toto setkání nebude účastníkům honorováno a záleží tedy plně na osobním zájmu se ho zúčastnit. Podstatou je zaplnit zahradu předoucími nadšenci a prožít krásný tvůrčí den. Nezáleží tedy na tom, zda se předení věnujete dlouho, či jste teprve začátečníci.

V zahradě není možné stavět stánky, ale protože akce bude otevřena široké návštěvnické veřejnosti, drobný prodej vlastních produktů je možný a vítaný, ovšem není podmínkou. V případě špatného počasí bude Setkání přadlen přesunuto ze zahrady do prostor kláštera. Pro představu se můžete podívat na virtuální prohlídku kláštera a zahrad.

Piaristický klášter budova

Piaristické zahrady

Pokud jste zdaleka a chtěli byste se v Příboře ubytovat, zde je několik tipů (ubytování si účastníci platí sami):

Penzion JAAL, Příbor; Penzion st. Florian, Příbor; Penzion Siesta, Příbor; Penzion U čápa, Příbor; Kemp Štramberk; Kemp Frenštát p. Radhoštěm ; Hotel Olympia, Kopřivnice

Další ubytování můžete najít na Portálu Beskydy

Organizační údaje:

 • Termín konání: sobota 1. 7. 2023, pro veřejnost od 9 do 17 hod. Prosíme však o dřívější příjezd, ať máte dostatek času na nachystání věcí. Nejlépe mezi 7 a 8 hodinou ráno.
 • Setkání přadlen není honorováno, záleží tedy plně na osobním zájmu se ho zúčastnit
 • Zázemí pro přihlášené účastníky akce bude uvnitř budovy piaristického kláštera. Zde bude také pro Vás malé občerstvení (minerálka, káva, koláče…).
 • Podstatou setkání, je aktivní předení pomocí jakýchkoliv nástrojů.
 • Drobný prodej a případné doplňkové techniky s předením jsou vítané.
 • Oděv závisí zcela na volbě účastníků, pokud jste zvyklí vystupovat v kroji či kostýmu klidně si toto své oblečení zvolte.
 • K dispozici budou židle v dostatečném množství (stoly dle případné dohody).
 • Eventuální stín bude možné v případě potřeby vyhledat v chladných zdech klášterní budovy či stanu postaveném v prostoru zahrad.
 • V zahradě není možné stavět stánky a narušovat trávní plochu (např. nelze zapichovat kolíky a podobně). Proto prosíme o respektování a dodržování tohoto nařízení.
 • Například skládací stolky, které nepoškodí plochu zahrad, lze bez problémů použít
 • Pokud máte slunečník či jiné stínidlo s plochým stojanem a nemusí se kotvit do země, doporučujeme si ho vzít.
 • Akce bude otevřena široké návštěvnické veřejnosti, drobný prodej vlastních produktů je možný a vítaný, ovšem není podmínkou.
 • Toalety se nacházejí jak v budově piaristického kláštera, tak přímo v zahradě (u vstupu do zahrady z ul. Karla Čapka 57, u informačního centra)
 • Na zahradě je k dispozici vodní zdroj, který se nachází u hlavního vstupu.
 • Prosíme všechny, kteří budou potřebovat elektrickou přípojku o včasné zaslání požadavku.
 • Do zahrad není možné vjezd autem. Na dobu nezbytně nutnou pro vyložení věcí je možné zastavit přímo podél budovy kláštera. Po vyložení auto prosím přeparkujte na vyhrazené parkoviště, na které vás v muzeu nasměrujeme.
 • V případě dotazů a nejasností se prosím, co nejdříve ozvěte.
 • Informace ohledně parkování a dalších technických záležitostí zašleme v průběhu jara.

Součástí celého dne bude doprovodná hudba i možnost zakoupení si občerstvení.

Twórcze spotkanie czeskich, morawskich, śląskich, słowackich i polskich prządek i przędzarzy w CETRAT Příbor 2023

Po udanym roku zerowym odbędzie się pierwszy rok Twórczego spotkania czeskich, morawskich, śląskich, słowackich i polskich prządek i przędzarzy w CETRAT Příbor 2023. Z radością witamy też nowych przędzarzy i prządki. W związku z tym proszę o przesłanie tej informacji do wszystkich osób, które byłyby zainteresowane udziałem w spotkaniu Spotkanie prządek....

Organizatorem tego wydarzenia jest Muzeum Ziemi Nowojiczyńskiej w swoim oddziale w Centrum Technologii Tradycyjnych w Příborze. Oprócz badania historycznych technologii, Centrum Tradycyjnych Technologii Příbor zajmuje się również ich obecną trwałością i rozszerzeniem. Doskonałym przykładem nowego życia archaicznych technik produkcyjnych jest przędzenie, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Z zainteresowaniem śledzimy całkowicie współczesne prządki i przędzarzy, którzy z różnych powodów i motywów wyruszyli w bardzo ciekawą i osobliwą podróż w przeszłość. Dlatego to wydarzenie jest jednym z wielu działań CETRAT w zakresie prezentacji dla publiczności.

Spotkanie odbędzie się w pięknym ogrodzie pijarskim należącym do dawnego budynku klasztornego, w którym swoją siedzibę ma CETRAT. Uczestnicy nie otrzymają wynagrodzenia za to spotkanie, dlatego udział w nim zależy wyłącznie od osobistego zainteresowania.  Ideą jest zapełnienie ogrodu miłośnikami przędzenia i spędzenie wspaniałego twórczego dnia. Nie ma znaczenia czy zajmujesz się przędzeniem od dawna czy dopiero zaczynasz.

W ogrodzie nie ma możliwości rozstawienia straganów, ale ponieważ impreza będzie otwarta dla szerokiej publiczności, drobna sprzedaż własnych produktów jest możliwa i mile widziana, ale nie jest wymogiem. W przypadku złej pogody Spotkanie prządek zostanie przeniesione z ogrodu do klasztoru. Żeby dać ci pojęcie, oto link do wirtualnej wycieczki po klasztorze i ogrodach.

Budynek klasztoru pijarów

Ogrody

Jeśli jesteś z daleka i chciałbyś przenocować w Příborze, oto kilka wskazówek (uczestnicy sami płacą za zakwaterowanie):

Pensjonat JAAL Příbor, Pensjonat st. Florian Příbor, Pensjonat Siesta Příbor, Pensjonat U čápa Příbor 

Kemping Štramberk, Kemping Frenštát p. Radhoštěm, Hotel Olympia Kopřivnice

Wjencej na https://www.beskydyportal.cz/cz/ubytovani/  https://www.beskydyportal.cz/pl

Szczegóły organizacyjne:

 • Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lutego 2023 roku pod adresem: muzeumpribor@seznam.cz
 • Termin: sobota 1 lipca 2023r., otwarte dla publiczności w godzinach 9-17. Prosimy jednak o wcześniejsze przybycie, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie swoich rzeczy. Najlepiej między godziną 7 i 8 rano.
 • Uczestnicy nie otrzymają wynagrodzenia za spotkanie, i dlatego udział w nim zależy wyłącznie od osobistego zainteresowania
 • Pomieszczenia dla zarejestrowanych uczestników będą znajdowały się wewnątrz budynku klasztoru pijarskiego. Do dyspozycji będzie dla Ciebie drobny poczęstunek (woda mineralna, kawa, ciastka...).
 • Istotą spotkania jest aktywne przędzenie przy użyciu dowolnych narzędzi.
 • Mile widziane są małe wyprzedaże i wszelkie dodatkowe techniki przędzenia.
 • Ubiór zależy wyłącznie od wyboru uczestników, jeśli jesteś przyzwyczajony do występowania w kostiumie lub przebraniu, czuj się swobodnie w wyborze stroju.
 • Krzesła będą dostępne w odpowiedniej ilości (stoły po uzgodnieniu).
 • W razie potrzeby będzie można szukać cienia w chłodnych murach budynku klasztornego lub w namiocie postawionym w ogrodach.
 • Zabrania się ustawiania straganów w ogrodzie oraz naruszania trawnika (np. nie wolno wbijać palików itp.). Dlatego prosimy o uszanowanie i przestrzeganie tego rozporządzenia.
 • Bez problemu można stosować np. stoły składane, które nie niszczą powierzchni ogrodów.
 • Jeśli masz parasol lub inny cień z płaskim stojakiem i nie wymaga on zakotwiczenia w ziemi, zalecamy zabranie go.
 • Impreza będzie otwarta dla szerokiej publiczności, drobna sprzedaż własnych produktów jest możliwa i mile widziana, ale nie jest wymogiem.
 • Toalety znajdują się zarówno w budynku klasztoru pijarów, jak i bezpośrednio w ogrodzie (przy wejściu do ogrodu od ul. Karla Čapka 57, przy centrum informacyjnym)
 • W ogrodzie znajduje się źródło wody, zlokalizowane przy głównym wejściu.
 • Uprzejmie prosimy wszystkich, którzy będą potrzebowali przyłącza elektrycznego o terminowe przesłanie prośby.
 • Do ogrodów nie można dojechać samochodem. Istnieje możliwość zatrzymania się bezpośrednio przy budynku klasztoru na czas potrzebny do rozładowania rzeczy. Po rozładunku prosimy o przestawienie samochodu na zarezerwowany parking, na który skierujemy Cię przy muzeum.
 • W przypadku jakichkolwiek pytań lub niejasności prosimy o jak najszybszy kontakt.
 • Informacje dotyczące parkowania i innych spraw technicznych zostaną przesłane w okresie wiosennym.

Przez cały dzień będzie towarzyszyła muzyka i możliwość zakupu poczęstunku.

 


Soubory ke stažení