9. března 2024  — 18. května 2024

O výstavě

 

 VAJCO. „Gdyž Kristus Pan byl ukřižovany, dali malym ďeťam malovane vajička, aby něplakaly.“

Výstava historických malovaných vajíček z lašsko-valašského pomezí zaměřená na jejich archaickou výzdobu, magický význam a rituální podtext.

Nepřehlédněte

Provaz z konopí

V minulosti si beskydští hospodáři sami vyráběli provázky a tenčí provazy z konopné koudele na primitivních provaznických vozících.

"PRAVĚKÉ" KOPŘIVOVÉ ŠATY/ "PREHISTORIC" DRESS MADE OF NETTLE FIBER

Zatím nejnáročnějším výstupem z dlouhodobého intenzivního výzkumu a experimentování s vláknem kopřivy dvoudomé v Centru tradičních technologií Příbor jsou kopřivové šaty. Abychom prozkoumali co nejdůkladněji možnosti využití kopřivového lýka v dávné minulosti, nepoužili jsme na jejich zhotovení žádné moderní ani kovové nástroje. Šaty jsou plně funkční a doplněné o celou řadu součástek. Video je poskládáno se záznamů, které byly postupně pořizovány během procesu výroby šatů v letech 2020 až 2022.

Exkurze slévárnou - pokračování

Naším milým průvodcem původní slévárnou se stal pan Vladislav Rýdel, který celý svůj profesní život strávil v tatrovácké slévárně. V předchozím díle jsme se seznámili s přípravnou fází, která předchází samotnému odlévání výrobků. Pojďme tedy roztavit ocelolitinu a šedou litinu...

Velikonoční provozní doba

Přinášíme přehled otevírací doby objektů muzea osobních a muzea nákladních automobilů Tatra. Vzhledem k tomu, že od 1. dubna 2024 přejde provozování objektu muzea osobáků na Muzeum Novojičínska, bude expozice uzavřena v době 26.–28. března 2024 a zároveň od 1.–3. dubna 2024. Omlouváme se za tyto aktuální komplikace a věříme, že změna - sjednocení provozovatele objektů - v budoucnu přinese pro návštěvníky hlavně pozitiva.

Hodnocení činnosti Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici 2023

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice, pobočka Muzea Novojičínska, se nadále těší velkému zájmu návštěvníků (necelých 102 tisíc evidovaných návštěvníků v roce 2023), a to jak z řad laické a odborné veřejnosti, tak z řad organizátorů zajímavých akcí. V průběhu roku 2023 se uskutečnilo několik větších akcí pro širokou veřejnost, edukační programy pro školy i doprovodné kulturní a vzdělávací programy.