V květnu a červnu budeme Muzeum Novojičínska- Centrum tradičních technologií Příbor prezentovat na výjezdních akcí
Přednáška: STOLETÍ UKRAJINSKÝCH ZÁPASŮ S RUSKEM
Přednáška prof. PhDr. Jiřího Lacha, M.A., Ph.D. Století ukrajinských zápasů s Ruskem proběhne ve čtvrtek 24. 3. 2022 v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.
Tvůrčí setkání českých, moravských, slezských a slovenských přadlen i přadláků v Příboře
Centrum tradičních technologií Příbor, které je pobočkou Muzea Novojičínska, se vedle výzkumu historických technologií zabývá i jejich současnou životností a rozšířením. Ukázkovým příkladem nového života archaických výrobních technik je předení, které v posledních pěti letech nabírá na obrovské oblibě.
Večer věnovaný Karlu Lopraisovi aneb Karel Loprais – co o něm (ne)víte?
V pátek 4. března 2022 se v podvečer konalo v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici příjemné setkání rodinných příslušníků, přátel a fanoušků Karla Lopraise. Jak sám název akce „Karel Loprais – co o něm (ne)víte“ napovídá, hlavně se na tuto dakarskou legendu vzpomínalo a návštěvníci se mohli dozvědět mnoho zajímavých střípků z jeho života.
"VYŠYVANKA"
Vyšijte si svoji „vyšyvanku“ a vyjádřete tím svou podporu Ukrajině.
Klobouk z choroše (Troudnatce kopytovitého) / Amadou Hat
Jedním ze zapomenutých, ale v minulosti nepostradatelných materiálů je stromová houba troudnatec kopytovitý lidově zvaná choroš. Z vatovité dužiny, kterou obsahuje, se vyráběla v minulosti zápalná hubka, ale také například oděvní součástky. V tomto videu se seznámíme s výrobou jednoduchého beskydského klobouku z troudnatce kopytovitého zvaného hubáň.
Adventní podvečer v Centru tradičních technologií 17. 12. 2021
Pro všechny zájemce o Adventní podvečer v Centru tradičních technologií, kteří se nemohli dostavit dáváme odkaz na záznam celého pořadu https://youtu.be/_JKS2Kjf8EY?t=658
Výzva. Tvůrčí setkání českých, moravských a slezských přadlen i přadláků v CETRAT Příbor
Přihlášení na tvůrčí setkání přadlen, které se bude konat 2. 7. 2022 v CETRAT Příbor
Německé vydání knížky o kopřivě coby historické textilní surovině
Knihu Muzea Novojičínska vydalo rakouské nakladatelství Wieser Verlag
Před branami Kravařska. Klokočůvek (Klein Glockersdorf) na počátku 19. století očima slezského intelektuála
Slezský polyhistor doby předbřeznové Faustin Ens znal Klokokočůvek jako místo v jižní části opavského knížectví. Prostor, kde již od středověku žila vesnická komunita na zemské hranici protínané řekou Odrou. Údolí zastavěné dřevěnými statky a chalupami na rozhraní tří panství.
Nelehká cesta k vzdělanosti. Venkovští kantoři a vesnické školy novojičínského panství na sklonku 18. století
Fojtova dcera vypověděla, že když jednou zůstala s kantorem sama, „hodil mě na lůžko, obnažil mě a zlé věci se mnou činil“. Úředník Křižan dal Václava Kotka předvolat, nicméně během konfrontace se nechal kantor strhnout k „drzým a mstivým slovům“ a k Zuzaně Herzmanské zvolal, že ji na ulici odstřihne její dlouhé vlasy.
Knihy a jejich příběhy. Na okraj výzkumu novojičínské farní knihovny
Knihy dochované v regálech novojičínské farní knihovny jsou spojeny s osudy Tovaryšstva Ježíšova nejen s ohledem na značné množství jezuitských autorů, ale řadu z nich si zdejší faráři přinesli ze svých studií v olomoucké koleji.
Historické krajině tváří v tvář
Paměť zmizelé krajiny a hledání její identity představuje na půdě muzea jednu z nejpřirozenějších možností pro vzájemnou komunikaci mezi disciplínami humanitních a přírodních věd. Úvahy nad významem hor, řek či lesů pro každodenní život minulých generací si lze jen těžko představit bez dialogu historie, etnografie a archeologie s botanikou, zoologií či geologií.
Fotosoutěž ~ Krajina a příroda Poodří
Soutěž je ukončena. Během vernisáže budou předány ceny autorům vítězných fotografií soutěže Krajina a příroda Poodří. Odkaz na FB událost zde.