Články

Tvůrčí setkání českých, moravských, slezských a slovenských přadlen i přadláků v Příboře

Centrum tradičních technologií Příbor, které je pobočkou Muzea Novojičínska, se vedle výzkumu historických technologií zabývá i jejich současnou životností a rozšířením. Ukázkovým příkladem nového života archaických výrobních technik je předení, které v posledních pěti letech nabírá na obrovské oblibě.

Večer věnovaný Karlu Lopraisovi aneb Karel Loprais – co o něm (ne)víte?

V pátek 4. března 2022 se v podvečer konalo v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici příjemné setkání rodinných příslušníků, přátel a fanoušků Karla Lopraise. Jak sám název akce  „Karel Loprais – co o něm (ne)víte“ napovídá, hlavně se na tuto dakarskou legendu vzpomínalo a návštěvníci se mohli dozvědět mnoho zajímavých střípků z jeho života.

Klobouk z choroše (Troudnatce kopytovitého) / Amadou Hat

Jedním ze zapomenutých, ale v minulosti nepostradatelných materiálů je stromová houba troudnatec kopytovitý lidově zvaná choroš. Z vatovité dužiny, kterou obsahuje, se vyráběla v minulosti zápalná hubka, ale také například oděvní součástky. V tomto videu se seznámíme s výrobou jednoduchého beskydského klobouku z troudnatce kopytovitého zvaného hubáň.

Nelehká cesta k vzdělanosti. Venkovští kantoři a vesnické školy novojičínského panství na sklonku 18. století

Fojtova dcera vypověděla, že když jednou zůstala s kantorem sama, „hodil mě na lůžko, obnažil mě a zlé věci se mnou činil“. Úředník Křižan dal Václava Kotka předvolat, nicméně během konfrontace se nechal kantor strhnout k „drzým a mstivým slovům“ a k Zuzaně Herzmanské zvolal, že ji na ulici odstřihne její dlouhé vlasy.

Historické krajině tváří v tvář

Paměť zmizelé krajiny a hledání její identity představuje na půdě muzea jednu z nejpřirozenějších možností pro vzájemnou komunikaci mezi disciplínami humanitních a přírodních věd. Úvahy nad významem hor, řek či lesů pro každodenní život minulých generací si lze jen těžko představit bez dialogu historie, etnografie a archeologie s botanikou, zoologií či geologií.