Nové akce

 

 

Acta Mythologica / Do nitra starého světa / Setkání druhé: Vampyrimus aneb Magia posthuma

Druhý ročník projektu Acta Mythologica odhaluje pověsti vztahující se k vampyrismu. Ten byl s ohledem na dochované texty z oblasti Kravařska spojen s fenoménem tzv. mory, která byla v rámci německých jazykových oblastí označována také jako Alp či Schretel. Obecně se věřilo, že morou se může stát osoba buď během svého narození, nebo magickým zásahem kdykoliv v průběhu života. Zjevovala se v různých podobách a obvykle tlačila během spánku své oběti na prsou, dokud je nezadusila. Srdečně vás zveme na níže uvedené akce a těšíme se na setkání s vámi.

 

Doprovodný program:

A/ Vernisáž výstavy METAMORFÓZY SNU / 16. 6. v 17:00 / Nová galerie Žerotínského zámku
Výstava současných umělců střední a mladší generace, tvořících převážně v klasickém médiu malby. Výběr děl vychází z tématu podnázvu cyklu – vampyrismu.
Kurátor výstavy: Ivan Bergmann
Vystavující umělci: Pavel Preisner, Pavlína Bergmann, David Pešat, Michaela Rožnovská
Výstava potrvá do 28. 8. 2022 / vstup zdarma
FB událost zde: https://fb.me/e/3dq4uVSw8

 

B/ Komponovaný večer na téma VAMPYRYSMUS V KULTURNÍCH DĚJINÁCH / 16. 6. od 18 hodin/ Nová galerie Žerotínského zámku
Panelová diskuze, prezentace hostů a představení dvou publikací k tématu.
Naše pozváni přijali:
doc. Giuseppe Maiello, Ph.D., PhDr. Jan Štěpán, Ph.D., Dr. Daniel Wojtucki
Moderují: PhDr. Zdeněk Orlita, Ph.D., a Mgr. Aleš Knápek
Vstup zdarma
FB událost zde: https://fb.me/e/22Ta9Ekmj

 

C/ TRAMVAJOVÝ UPÍR / miniopera z cyklu Městská strašidla v podání brněnského tělesa Ensemble Opera Diversa / 24. 6. od 18:00 / délka představení 15 minut / Nová galerie Žerotínského zámku
Autor: Martin Kyšperský
Tramvajový upír je určený převážně dětským divákům. V humoristicky laděném libretu se setkáváme se strašidly, která žijí v dopravních prostředcích.
FB událost zde: https://fb.me/e/1CJO2Qqhr

 

D/ Miniopera PALACKÉHO TRUCHLIVÝ KONEC / v podání brněnského tělesa Ensemble Opera Diversa / 24. 6. od 18:30 / délka představení 30 minut / Nová galerie Žerotínského zámku
Fantasmagorická upíří vize „otců českého národa“ a ideových zakladatelů českého státu je především vítanou příležitostí, jak s ironickou nadsázkou demytizovat nacionální dějinné poučky.
Autor: Miloš Štědroň
FB událost zde: https://fb.me/e/22SXz7zug
Společné vstupné na obě miniopery: 60 Kč (snížené) / 100 Kč (základní) / 180 Kč (rodinné)

 

#actamythologica #vampyrysmus #zerotinskyzameknovyjicin #muzeumnovojicinska

Nepřehlédněte

Fajne léto v Muzeu nákladních automobilů Tatra

Nedělní odpoledne 19. června se u Muzea nákladních automobilů Tatra neslo ve znamení oslav mezinárodního Dne otců. Akce Fajne léto v rámci projektu Technotrasa surová krása se jmenovala Hrátky s tátou a tatrou a organizovalo ji muzeum ve spolupráci se Skautským střediskem Kopřivnice. Do soutěží se zaregistrovalo v průběhu celého soutěžního odpoledne celkem 49 účastníků se svými plastovými tatrovkami různého stáří i vzhledu.

Výstava VIZE A LIMITY průmyslového designera Jiřího Španihela

Muzeum nákladních automobilů Tatra propůjčilo své prostory výstavě VIZE A LIMITY, která prezentuje celoživotní tvorbu akademického sochaře a průmyslového designera Jiřího Španihela. Výstava zrcadlí umělcovo působení v Tatře nejen na postu hlavního designera, ale také etapu jeho tvorby ve svém soukromém studiu Descent s.r.o. Celá výstava potrvá do konce letošního roku a je rozdělena do dvou částí – jednu zhlédnete v MNAT, druhá se nachází v Technickém muzeu Tatra.

Ještě před vernisáži, která se konala 4. června 2022 a odstartovala samotnou výstavu, jsme měli příležitost trochu si s Jiřím Španihelem popovídat

TATRA 111

V roce 2022 oslaví 80. výročí jeden z nejslavnějších nákladních automobilů z produkte kopřivnické automobilky Tatra 111.   Jen málo typů, které se v Kopřivnici zrodily byly pro výrobu a historii podniku tak zlomové, jak tento. Výkonem, schopnostmi i podílem odvedené práce se Tatra 111 nesmazatelně zapsala do historie průmyslové výroby v Československu.