Acta Mythologica II/ Vampyrismus aneb Magia posthuma

Metamorfózy snu

Kurátor: Ivan Bergmann
Vystavující umělci: Pavel Preisner, Pavlína Bergmann, David Pešat, Michaela Rožnovská

Krajina se noří do tmy. Roztroušené domy se skrývají příchozím pod jejím příkrovem. A ti, co přebývají uvnitř, schovávají se mezi jejich zdmi s pocitem nejistého bezpečí. Jak máme číst ono znamení? Odkud přijdou ONI? Mohou být kdekoliv venku nebo už jsou skrytí na půdě? Tajemné bytosti se živí strachem a čekají na svou kořist. Kdo z nás se jí stane? Může to být kdokoliv, kdo se ocitne v jejich blízkosti. Tělo i duše se po ataku transformuje. Ubývá na síle, zjitřuje se mysl. Proměňuje se… Co se s námi stane? Kde se ocitneme?

Malíř a básník Pavel Preisner (*1970, Zlín) pečlivě přesto s lehkostí staví fantaskní až poeovskou atmosféru noční krajiny. Pavlína Bergmann (*1987, Vsetín) konkrétní znaky a tvary transformuje do volného imaginativního vyjádření. S anatomií proměny ve svých obrazech postavených na pohybu mezi figurací a abstraktním výrazem pak pracuje David Pešat (*1980, Praha). Tvory, kteří by mohli být buněčnými živočichy, stejně jako mytologickými bytostmi zhmotňuje ve svých objektech z textilu Michaela Rožnovská (*1991, Frýdek-Místek).

 

Program v rámci vernisáže dne 16. 6.:

Panelová diskuze / Vampyrismus v kulturních dějinách / 18:00 - 20:00/

naše pozváni přijali: Doc. Giuseppe Maiello, Ph.D., PhDr. Jan Štěpán (Zemský archiv v Opavě, pobočka Olomouc), Ph.D., Mgr. Monika Enenklová (Masarykova univerzita Brno), Ph.D., Dr. Daniel Wojtucki (Uniwersytet Wroclawski)

 Moderují: PhDr. Zdeněk Orlita, Ph.D. a Mgr. Aleš Knápek (Muzeum Novojičínska)

 vstup zdarma