Kontakt:
Mgr. Markéta Máchová
tel: 739 428 235
email: marketa.machova@muzeumnj.cz
Mgr. Eva Sulovská
tel: 724 124 000, 556 701 156
email: eva.sulovska@muzeumnj.cz
Nabízíme širokou škálu atraktivních přírodovědných vzdělávacích programů pro základní i střední školy a zájmové skupiny. Základem nabídky je program ke stálé expozici přírodní rezervace Kotvice, dále přírodovědné terénní programy dle výběru a tematické přednášky.
Programy přímo v terénu jsou kvalitní alternativou výuky přírodovědných předmětů. Žáci během nich rozvíjí své znalosti zejména v biologii, geografii, ekologii, environmentalistice, občanské výchově a historii. Při práci v terénu se žáci učí postupovat podle výzkumných metod a využívají přitom zázemí pracoviště – literaturu, výpočetní techniku a rozmanité přírodovědné pomůcky. Terénní programy probíhají přímo v přírodní rezervaci Kotvice, kde mají žáci příležitost poznat jedinečnost dané lokality.
Milí návštěvníci, nabízíme vám pestrou škálu atraktivních vzdělávacích programů pro mateřské, základní i střední školy a zájmové skupiny. Základem nabídky je program ke stálé expozici Přírodní rezervace Kotvice, dále přírodovědné terénní programy dle výběru a tematické přednášky.
Těšíme se na vaši návštěvu!
Číst víceSoučástí stálých expozic na zámku Nová Horka je také přírodovědná expozice, která prezentuje jedinečnost okolní krajiny lužních lesů a rybníků Moravskoslezského kraje.
Číst víceTerénní program probíhající přímo v přírodní rezervaci Kotvice, který se zaměřuje na pozorování ptáků v lužním lese a na rybniční soustavě pomocí monokulárního a binokulárního dalekohledu. Na závěr s žáky provedeme zápis z terénního pozorování.
Tento program je zaměřen na pozorování vodních organismů. Pomocí sítěk žáci loví živočichy a určují podle klíče správné názvy. Svá pozorování zaznamenají jednoduchými nákresy.
Program, v němž se seznámíme s lučním ekosystémem a jeho hmyzími obyvateli. Žáci si vyzkouší práci se smýkací sítí a nalovený hmyz určí pomocí klíče. Svá pozorování zaznamenají jednoduchými nákresy.
Program probíhající v zimním období vegetačního klidu, kdy si všímáme odlišných znaků u rostlin. Jednotlivé druhy dřevin určíme podle pupenů a charakteristického obrazu kůry. Svá pozorování žáci zapíšou a provedou kresbu struktury dané kůry.
V programu poznáváme ekosystém louky a jednotlivé druhy rostlin. K rozpoznání určovacích znaků si žáci vyzkoušejí práci s botanickou lupou.
Pro studenty středních škol jsou připraveny přednášky prezentující základní ekosystémy v Chráněné krajinné oblasti Poodří.
LUŽNÍ LESY V POODŘÍ
V rámci přednášky budou představen tato témata: jarní aspekt, patrovitost lužního lesa, vliv pravidelných rozlivů na lužní les, trvalé a periodické tůně, proměny lužního lesa během roku
RYBNÍKY V POODŘÍ
V rámci přednášky budu představena tato témat: rybniční soustavy, rybník jako ekosystém, potravní vztahy, péče o rybníky, litorál jako útočiště a hnízdiště
Kontakt:
Mgr. Markéta Máchová
tel: 739 428 235
email: marketa.machova@muzeumnj.cz
Mgr. Eva Sulovská
tel: 724 124 000, 556 701 156
email: eva.sulovska@muzeumnj.cz