Acta Mythologica aneb do nitra starého světa.

Setkání první: Vlkodlak.

Muzeum Novojičínska, Žerotínský zámek 15. 9. – 16. 9. 2020

Projekt Muzea Novojičínska Acta Mythologica s podnázvem Do nitra starého světa odhalí návštěvníkům obrysy dávno ztracených příběhů a představí mimořádné dědictví kravařského venkova. Během společných večerů budeme moci navštívit sluje zdejšího podzemí obydlené trpaslíky, společně s divokými lovci pod vedením Wotana se za zimních večerů prohánět povětřím nad korunami stromů nebo pozorovat vodní víly nad hladinou řeky. Zprostředkujeme Vám neobvyklá setkání s ohnivými muži, bludičkami i nočními můrami a vydáme se na místa sebevrahů. V duchu dávných vyprávění nad točícími se kolovraty můžete vnímat tyto tematické večery  jako postmoderní přástky, během nichž budete moci příběhy nejen poslouchat, snít nad nimi, ale současně do nich vstupovat. Panelové diskuze s odborníky, hudební produkce, umělecké instalace, filmové projekce i divadelní dramatizace. Každý z připravovaných večerů by se měl mírně odlišovat od těch ostatních, nicméně všechny se budou ubírat stejným směrem, a to k mýtům či jejich případnému odkouzlení.

Na začátku našeho prvního setkání stála dosud nepublikovaná pověst uložená ve fondu osobní pozůstalosti novojičínského etnografa a člena Muzejního spolku Německé Kravařsko Stephana Weigela. Za upozornění na první pohled nenápadný text bychom rádi vyjádřili díky archivářce Státního okresního archivu v Novém Jičíně Lence Chobotové. Ta nás na jaře roku 2017 upozornila na rukopis Stephana Weigela s názvem Wehrwolf in Blattendorf, v němž na sklonku 19. století zachytil novojičínský etnograf pověst o vlkodlakovi. Mýtická bytost měla údajně obývat Hrabětický les u Blahutovic, kdysi nazývaný Obstwald. Během odpoledne a nastávajícího večera se s vámi chceme podělit nejen o unikátní a dosud nepublikovanou pověst prostřednictvím dramatické adaptace v podání Statického divadla Ostrava, ale během panelové diskuze odhalit fenomén lykantropie a vlkodlaků z různých úhlů pohledu. K diskuzi přijali pozvání kulturní antropolog Giuseppe Maiello, historik Jan Štěpán, zoolog Miroslav Kutal a filmový historik Martin Janoušek. Součástí odpoledne i navazujícího večera bude rovněž vernisáž výstavy Olgy Paštékové s názvem Rotkäppchen a koncert manželů Ireny a Vojtěcha Havlových.

Prostřednictvím komponovaných večerů Acta Mythologica Vás tedy zveme do dnes již zaniklého světa dávného Kravařska, na nejistou cestu proti proudu času, mnohdy až na jeho neidentifikovatelný počátek. Mezi vesnické chalupy, do prostorných světnic během zimních přástek či k svatojánským ohňům letního slunovratu, do míst, kde se ještě počátkem 19. století míhaly pradávné stíny předkřesťanských mýtů.

 

Kontakt

Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace
Karel Kita, 603 610 500
28. října 51/12,
741 11 Nový Jičín
karel.kita@muzeumnj.cz