Plakátovací plochy v Příboře jsou místem pro novou „Procházkovou“ výstavu o tom, jak se kdysi zpracovával len

Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor

Muzea jsou z důvodu protipandemických opatření stále pro veřejnost uzavřená. Proto hledáme další možnosti, jak prezentovat činnost Centra tradičních technologií v Příboře. Na naši práci se můžete podívat na webových stránkách www.muzeumnj.cz v záložce Muzeum z domova, sociálních sítích, YouTube a na podcastových platformách.

Využíváme pro prezentaci nejen on-line prostor, ale také jsme během uzavření muzea uspořádali dvě fyzické výstavy fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Piaristického kláštera v Příboře, kde Centrum tradičních technologií sídlí. Tento typ výstav měl kladný ohlas, a proto jsme se rozhodli uskutečnit „Procházkovou“ výstavu o tom, jak se zpracovával len.

Výstavní plochu tvoří dvanáct výlepových ploch v Příboře, které si nejen lidé z Příbora, ale i z okolí mohou v rámci zdravotní procházky projít a prohlédnout. Délka okruhu je cca 4,5 km. „Procházková“ výstava o tom, jak se zpracovával len tvoří fotografie s doprovodným textem. Provedou Vás postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno. Výstava se skládá z dvanácti zastavení. Na každém je k dispozici jiný QR kód, který vás přesměruje na různé zajímavé odkazy. Tato výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi. Průvodcem po jednotlivých etapách výrobního postupu je panáček Bohdan, který v dílně Centra tradičních technologií dohlíží na práci a prováděné rekonstrukce.

Zimní čas byl v minulosti obdobím, ve kterém se naši předkové plně věnovali předení a tkaní. Cílem „Procházkové“ výstavy o tom, jak se kdysi zpracovával len je tyto činnosti připomenout a také alespoň částečně osvětlit. Neméně důležitou součásti této výstavy je také putovaní krásnými a zajímavými místy historického města Příbora.

Autor textů: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. – vedoucí Centra tradičních technologií Příbor

Fotografie: Petra Vidomusová, Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor Mapka okruhu dostupná na google maps: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1vOd1HQoriJtYK5v7Hl5jnvCLnQeTrQi&ll=49.6391188113657%2C18.141260108680573&z=18

Zájemci o výstavu si mohou mapku stáhnout z webových stránek muzea www.muzeumnj.cz nebo si ji vyzvednout vytištěnou ze stojanu před pokladnou muzea (Piaristický klášter v Příboře)

Štěstí vašim krokům přeje Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor Mgr. Monika Chromečková, pracovník vztahů k veřejnosti


Fotoalbum