Muzeum Novojičínska získalo prestižní ocenění Gloria Musaealis 2021

Během pěti let se podařilo Muzeu Novojičíska dvakrát dosáhnout na hlavní cenu Gloria Musaealis

Tým, který se podílel na přípravě expozice v Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

20. 5. 2022

V prestižní soutěži muzeí o cenu Gloria musaealis zvítězilo Muzeum nákladních automobilů Tatra

Návštěvnicky atraktivní expozice Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici získala v soutěži Gloria musaealis od odborné poroty nejvyšší ocenění v kategorii počin roku. Soutěž se vyhlašuje každý rok pro muzea a galerie v kategoriích nejlepší muzejní výstava, publikace a počin. V oboru je mezi muzejníky a galeristy ocenění považováno za prestižní, srovnatelné s filmovými Oscary.
K ocenění uvádí ředitel Muzea Novojičínska Zdeněk Orlita: „Ocenění je krásnou odměnou za usilovnou práci více než stovky kolegů. Bez odborníků, kurátorů, kreativců, investičních techniků a ekonomů našeho muzea bychom dnes na pódiu nemohli stát. V průběhu celého projektu pro nás byla klíčová podpora zřizovatele Moravskoslezského kraje a společnosti Tatra Trucks a.s. Nemohu také opomenout dodavatele a tvůrce expozice společnosti Art Consultacy a Profure Technologies, které daly expozici finální podobu a virtuální duši.“

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici se slavnostně otevřelo 16. listopadu 2021. Od té doby, za půl roku provozu, navštívilo muzeum téměř 40 tisíc návštěvníků. Fanoušci techniky zde mohou vidět osm desítek užitkových vozidel. Mezi nimi také skutečné technické skvosty. Navíc zde návštěvníci poznají prostřednictvím rozšířené reality i další dosud skryté vrstvy historie automobilismu a osudů významných tatrováků. Nové muzeum se pyšní jako jediné muzeum v republice celoplošným pokrytím rozšířenou realitou v tak velkém rozsahu. Muzeum počítá i se zahraničními hosty, a tak je rozšířená realita také v angličtině, polštině a němčině. Návštěvníci se mohou těšit i na videomapping o fenoménu Tatra promítaný v zadní části muzea.

Na začátku projektu nového muzea v roce 2013 byla iniciativa akcionářů Tatra Trucks a.s., holdingů Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada a Promet Group podnikatele Reného Matery. Po osmi letech se díky úsilí Moravskoslezského kraje, Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace, a společnosti Tatra Trucks a.s. podařilo myšlenku naplnit.
Muzeum postavil Moravskoslezský kraj s významným přispěním EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze kterého jsme na kopřivnické muzeum získali 105 milionů korun. Šest milionů nám přispělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu. Celkově nové Muzeum nákladních automobilů Tatra vyšlo na 171,1 milionu korun. Většinu exponátů dodala společnost Tatra Trucks a.s., která muzeu poskytla i pozemek a budovu bývalé slévárny, v níž muzeum sídlí.
V muzeu je k vidění osm desítek užitkových vozů. Expozice je rozdělena do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. Od prvních užitkových přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění jsou zde i historické motocykly Rybičkovy sbírky, kterou nyní vlastní Moravskoslezský kraj.

Muzeum Novojičínska je příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. V současnosti je v rámci Muzea Novojičínska přístupné jeho hlavní sídlo Žerotínský zámek Nový Jičín a pobočky Muzeum Frenštát pod Radhoštěm, Centrum tradičních technologií Příbor, Zámek Nová Horka, Svět Komenského Fulnek, Zámek Kunín, Muzeum Šipka Štramberk, Rodný dům Františka Palackého Hodslavice a Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Sbírky všech poboček muzea dokumentují vývoj přírody a společnosti na území Kravařska, Lašska a Valašska, a to v oborech botanika, zoologie, entomologie, geologie, mineralogie a paleontologie, archeologie, historie, numizmatika, militaria, etnografie, výtvarné umění, kamenné plastiky a stavební artefakty, keramika a sklo, nábytek, textil a móda, staré tisky.

Tisková zpráva MNJ - Gloria Musaealis 2021