Zvláštní ocenění Gloria musaealis za rok 2006

• Zvláštní ocenění Gloria musaealis za rok 2006

Gloria musaealis 2006: dne 17. 5. 2007 v Pantheonu Národního muzea v Praze bylo uděleno Zvláštní ocenění - Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace a Město Příbor získalo toto zvláštní ocenění za rekonstrukci Rodného domu Sigmunda Freuda v Příboře. Město Příbor odkoupilo v lednu 2006 Rodný dům Sigmunda Freuda a zrekonstruovalo jej podle projektu architekta Zdeňka Tupého v duchu 2. poloviny 19. století. Rekonstrukce byla odborně provedena v rekordním čase pěti měsíců a v rodném domě byla také instalovaná expozice s názvem "Sigmund Freud s námi" založená na průvodcovském principu GuidePort. Slavnostně byl dům otevřen 27. května 2006 za přítomnosti prezidenta Václava Klause. Současně byly uspořádány oslavy 150. výročí narození S. Freuda, které v Příboře trvaly tři dny a byla slavnostně odhalena měděná kopie Freudovy vyšetřovací pohovky - umělecké dílo v životní velikosti. Celý rodný dům je chápán jako jedna jedinečná expozice.