Vlastivědný sborník Novojičínska 67/2017

V rámci čísla upozorňujeme na rozbor gruntovních knih města Štramberka z let 1672-1824, Akci Fulnek aneb zavraždění příslušníka SNB Rudolfa Ciguly či seznam cévnatých rostlin Štranmberka a okolí.

Vlastivědný sborník Novojičínska 67/2017

Vlastivědný sborník Novojičínska, sv. 67, Nový Jičín 2017, 202 s.
ISBN: 978-80-87632-44-4; ISSN: 1214-8032.

Obsah:

Karel Chobot, Padesát let Vlastivědného sborníku Novojičínska.
Studie a články: Markéta Tobolová, Sbor dobrovolných hasičů v Prchalově v letech 1922-1948; Martin Vitko, Akce Fulnek aneb případ zavraždění příslušníka Sboru národní bezpečnosti Rudolfa Ciguly; Tomáš Hykel, Rozbor gruntovní knihy města Štramberka z let 1672-1824; Oldřiška Frühbauerová, Jméno Maurice Remeše ve vědeckých názvech zkamenělin (Věnováno 150. výročí narození Maurice Remeše); Petr Pavlík, Černý a červený seznam cévnatých rostlin Štramberka a okolí; Marie Baďuříková,  Péče o tradiční lidovou kulturu v Moravskoslezském kraji.

ZPRÁVY: Radek Polach, Irena Zárubová, 130. výročí městského muzea a knihovny; Radek Polach, 50 let městské památkové rezervace Nový Jičín; Zdeněk Orlita, Markéta Máchová, Ohlédnutí za výstavou Říše prastará, mocná i zkrocená / Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializaci; Oldřiška Frühbauerová, Pavel Stabrava, Nová expozice ve Štramberku; Eva Sulovská, Muzejní pedagogika a její místo v muzeuVzdělávací programy v Žerotínském zámku; Jiří Jurok,  Vědecká konference „Před zrodem revoluce – husité mezi proudy okolo roku 1415; Karel Chobot, Jak šel čas aneb pět desetiletí s Ondráškem, novojičínským pěveckým sborem Základní umělecké školy.

OSOBNOSTI: Zora Kudělková, Vzpomínka na doc.PhDr. Věru Macháčkovou Riegerovou, prapravnučku Františka Palackého; Karel Chobot, Portrét Ervína Bártka; Markéta Pajdáková, Jiří J.Hudeček šedesátiletý; Hana Jabůrková, Miloš Lossmann a jeho svět starožitnostiRECENZE

Karel Chobot, Josef Zajíček, Takoví jsme byli. O novojičínském Ondrášku očima současných i bývalých členů a přátel. Nový Jičín 2016, 63 s.